Virágos védősávok: Hasznos információk vetőmagkeverékről
A korábbi virágos sávok telepítéséről szóló videósorozatunk kapcsán sokan kérdezték, hogy itthon hol lehet ilyen keverékekhez vetőmagot beszerezni.
Egyelőre csak kevesen foglalkoznak kifejezetten olyan magkeverék forgalmazásával, amely szántóföldekre szánt és a videóban bemutatott évelő vagy egynyári virágos sáv kialakítására alkalmas. De található a hazai vetőmagforgalmazók honlapjain olyan többéves termesztésre alkalmas vetőmagkeverék, amely folyamatosan virágzó méhlegelő kialakítására alkalmas, ültetvényekbe, szántóföldek szélére vethető.
Mi a különbség az 1-2 fajból álló és sok fajból álló keverékek között?
Elsősorban az, hogy milyen hosszan virágoznak. Könnyen belátható, hogy egy pohánka, facélia, mustár kultúra vagy ezek keveréke 1,5-2 hónap alatt elvirágzik, és így elsősorban a méhlegelő közelébe vándoroltatott háziméheknek kedvez, elvirágzása után nem biztosít már nektárt és pollent. A hosszan virágzó keverék ezzel szemben minden hasznos beporzónak márciustól a fagyok beálltáig rendelkezésre áll.
A kereskedelmi forgalomban kapható keverékek gyakran olyan növényfajokat is tartalmaznak, amelyek nem honos fajok, és megtelepedve esetleg inváziós növénnyé válhatnak. Ezért azt gondoljuk, hogy a természetes, féltermészetes élőhelyek közelébe csak olyan fajokból álló keveréket szabad vetni, amely a hazai honos flóra elemeiből áll. Ugyanakkor a webshopokban, barkács és kertészeti áruházakban elérhető virágkeverékek bármelyikét nyugodtan elvethetjük olyan kertekbe, melyeknek nincs kapcsolata természetes élőhelyekkel. Ezekben a keverékekben sokféle dísznövény, gyógynövény, parasztkertek hagyományos virágai, és időnként gyomnövények is megtalálhatók, úgy vannak összeállítva, hogy koranyártól a fagyokig legyen a keverékben virágzó növény. Például:
https://www.megyeriszabolcskerteszete.hu/magyar_vadvirag_keverek
https://biokiskert.hu/termekkategoria/bio-vetomag/hasznos-viragok-bio-vetomag/
Ne feledjük, hogy a természetes megporzók és hasznos szervezeteknek élőhelyet biztosító keverék egyik fő jellemzője a folyamatos virágzás, a nektár és pollenkínálat. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület pár éve készített egy listát azokról a kerti dísz- és gyógynövényekről, amelyeket a méhbarát kiskertbe ajánlanak, hosszan virágoznak, egyszerű a gondozásuk, bírják a városi körülményeket is. Ez a leírás elérhető itt: http://www.omme.hu/mehbarat-kiskert/
Fontos hangsúlyozni, hogy a vetésekkel együtt kertünk növényvédelmét is beporzó-baráttá kell alakítanunk! Beporzókat odavonzó növényzet közelében ne alkalmazzunk méhekre veszélyes növényvédőszerekkel kezelést, hiszen akkor éppen ellenkező hatást érünk el, mint szeretnénk!
Borítókép: Évelő virágzó sáv gabonaföldeken. Forrás: Lukas Pfiffner (FiBL) felvétele
A virágos védősávokról szóló videósorozat ide kattintva érhető el.