Vegyszermentes védelem gombák és poloskák ellen
2020. évi 17. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek
Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!
Továbbra is esőt jósolnak a meteorológusok, és már idáig is bőségesen kaptunk. A későbbiekben számíthatunk a kipárolgásra és ezzel a nedvességkedvelő gombák (peronoszpóra, fitoftóra) és baktériumok megjelenésére. A levéllikasztó gomba levéltüneteit ma fotóztam. Az összes csonthéjast fertőzheti a levélfoltosságot okozó más gombákhoz hasonlóan pl. blumeriella, gnomónia. Ökológiai gazdálkodásban a szellős lombkorona kialakításán és az előző évi fertőzött lomb eltávolításán túl kontakt réz és kén hatóanyagú szerekkel védekezhetünk. A meleggel együtt a lisztharmat is megjelenik, szőlőn, kajszin, almán, őszibarackon.
Ne feledjék, hogy a gombák ellen hatékonyan csak megelőzéssel (preventíven) tudunk védekezni! Ha megjelenik a lisztharmat a lombozaton, mint a képen látszik, bő permetlével, lemosásszerűen Biosol káliszappan 0,5-1%-os oldatával és kénnel kezeljük fáinkat, szőlőnket. Akinek az előző években komoly gondjai voltak ezekkel a kórokozókkal, az idén is jelentős problémára számíthat, amennyiben nem tudta összegyűjteni az előző évi fertőzött leveleket. Majd az időjárás szabja meg, hogy hányszor lesz szükség permetezésre a szüretig. Csak az aszályos kánikula tudja lelassítani a levélfoltosságot okozó gombák terjedését. Átlagos időjárásnál, valószínűleg a gombás betegségekre is gondolni kell majd a molyok, tetvek elleni permetezéskor (14. felhívás).
A fénykép korompenészes gyümölcse jól mutatja, hogy milyen nagy volt a tavaszi levéltetű fertőzés, csoroghatott a mézharmat. A jó erőben lévő harlekinkatica lárva bizonyítja, hogy most is van tápláléka, élnek még levéltetvek a fán, bár ilyenkor a legtöbb levéltetű faj már a lágyszárú növényekre vándorol, és ott károsít. A párás melegben egész biztos, hogy okoznak még fejtörést (11. felhívás).
A megfigyelőkert körtefáját évek óta nem permetezem. A katicák úgy felszaporodtak, hogy az idén sakkban tartották a tetveket, ahogyan egyébként ez minimális növényvédelmet kapó, öko kertekben történik. Láthatják a múlt heti fotót, melyen 13 katicabábot számoltam össze (valószínűleg harlekinkaticák).
► A budapesti fénycsapda folyamatosan gyűjti a bagolylepkéket, melyek hernyói az ágyásokban, balkonládákban és az egynyári virágokon már most is rághatnak. Nagy számban repülnek a pattanóbogarak is, tehát lárváikra, a drótférgekre is ugyanúgy számítanunk kell, mint a cserebogár pajorokra. A krumpliba, a gyökérzöldségekbe fúrnak a sárgás-barna kemény testű lárvák.
A poloskákat már évkezdettől jelezte Reider Imréné, a csapda kezelője. Ma, a komposzttartály tetején a zöld vándorpoloska fiatal lárváját is megtaláltam, lásd a fotót. Ha van rá lehetőségünk, ritkítsuk állományukat (összegyűjtve és szappanos vízbe áztatva), ha egyébként növényápolási munkák közben meglátjuk a felnőtt vagy a fiatal egyedeket. A poloskák a lombozat mozgatására a földre vetik magukat, így könnyen elkaphatók és összegyűjthetők. Ha ezt elmulasztjuk, felszaporodnak, és a termések szívogatásával nagy kárt tehetnek kerti gyümölcseinkben, zöldségeinkben. Profi termelők a természetes piretrin hatóanyagú Pyregard készítményt szükséghelyzeti engedéllyel használhatják, paradicsomban és paprikában a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványpoloska ellen.
A héten, napi 5-10 ékköves faaraszolót is fogott a csapda. 2014-ben a szőlőrügyek kiodvasításával óriási kárt okozott ez a kártevő. Érdemes közelebbről is átvizsgálni a növényeinket.
Tárolás közben gyakran foltosodnak, a húsukban barnulnak, sztipikesednek az almák. Ennek egyik oka a kalciumhiány. A kalcium lombozaton keresztül jól felszívódik, de a pótlását már most kezdjék el! Legegyszerűbb és egyben leghatékonyabb módja a Ca-pótlásnak a kalcium-klorid oldat használata (pl. Newcal, FITOHORM 40 Ca nitrogénmentes kalciumoldat lombtrágya). A kalcium mellett az oldatban található klór támogatja az almafa és a termés fejlődését, még a gyümölcs ízét is fokozza. Vannak a piacon a kalciumot szerves kötésben tartalmazó lombtrágyák is. A termék címkéje útmutatást ad, mit tartalmaz a lombtrágya, gyakran növényi vagy állati eredetű aminosavakat. Ökogazdálkodásban is használhatunk aminosavakat tartalmazó termékeket, azonban amennyiben az aminosavak állati eredetűek, a termék nem alkalmazható a növény ehető részén (ilyen termék például a Wuxal Aminokal).
Budapest, 2020. június 20.
Jó kertészkedést kívánunk: Zsigó György, és az ÖMKi Munkatársai