Ünnepség a Karcagi Kutatóintézetben
Az ÖMKi munkatársai is képviseltették magukat Karcagi Kutatóintézet fennállásának 75. évfordulóját ünneplő rendezvényen november 8.-án.
A Kutatóintézetben a növénynemesítés mellett már 1955 óta folynak talajtani kutatások is, melyeknek fókuszában a nagykunsági táj sajátosságai, a szikes és réti talajoknak legmegfelelőbb növény- és állatfajok, fajták, talajművelés, öntözés, legelő-és gyepgazdálkodás állnak.
Dr. Gyuricza Csaba rektor kiemelte az Intézet gyakorlati kutatásban betöltött több évtizedes szerepét, és annak a jelentőségét, hogy Több szervezeti átalakulás után a Karcagi Kutatóintézet 2021-ben integrálódott a MATE (Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem) kutató intézeteinek sorába. Dr. Fazekas Sándor országgyűlési képviselő az Intézet tájkutatásban betöltött szerepét hangsúlyozta, mivel a gazdálkodást egyre szélsőségesebb ökológiai hatások érik, és az ezekhez való alkalmazkodás a Nagykunság térségében is elengedhetetlen. A szűkebb régióban, Karcag városában is intenzíven jelen van a Kutatóintézet- erre világított rá Szepesi Tibor, Karcag város polgármestere. A sikeres munka országos, sőt nemzetközi hírnevet is hozott a városnak.
Dr. Czimbalmos Róbert a növénynemesítés több évtizedes történetét mutatta be, melynek során 14 növényfaj 36 fajtája jött létre, és ebben az évben elkezdődött az öko nemesítés is. A kalászosok (őszi biza, árpa, tritikálé) és fehérjenövények mellett egyre jelentősebbek az alternatív növényfajok (pl. köles, fénymag, mohar), amik után a külföldi érdeklődés is jelentős. A Kutatóintézet őszi biza fajtái az ÖMKi on-farm és kisparcellás fajtatesztjeiben is képviseltetik magukat, illetve a Kutatóintézet az ÖMKi által szervezett, a LIVESEED H2020 projekt során indított ökológiai kisparcellás postregisztrációs fajtateszteknek is az egyik helyszíne. Ezt az teszi különös jelentőségűvé, hogy a térségben több ökogazdaság is található, igy a fajták sajátosságait a saját ökológiai adottságaik mellett is megismerhetik. Dr. Csízi István a Kutatóintézet állattenyésztésben betöltött szerepét, a juhászatban és a gyepgazdálkodásban elért eredményeit mutatta be, ami ebben a térségben nagy hagyományokkal bír, és a Hortobágy egyedülálló természeti értékei miatt kiterjedt ökológiai jelentőségű területeket érint. Dr. Zsembeli József igazgató a korábbi évtizedek eredményeire alapozott, a tájkutatásnak elkötelezett, a fenntartható, eredményes gazdálkodást szolgáló küldetést fogalmazott meg a következő évtizedekre, amelyben az ÖMKi továbbra is a Kutatóintézet partnere kíván lenni. Az intézet történetét, igazgatóinak munkásságát, a Karcagi Kutatóintézet Osztályainak eredményeit jubileumi kiadvány foglalja össze.
A Karcagi Kutatóintézet fennállásának 75. évfordulójának ünnepsége, a Karcagi Kutatóintézetben