Tápanyag-utánpótlás és palántanevelés az ökológiai zöldségtermesztésben
Online Kertészeti műhelymunka
Az ÖMKi Kertészeti munkacsoportja a 2022. évben végzett zöldségtermesztési kutatásait mutatta be december 9-ei online rendezvényén. A műhelymunka első részében az öko palántanevelés tőzeghasználatáról volt szó, pontosabban a tőzeg alternatív anyagokkal való kiváltásának lehetőségeiről. A második részben ökológiai kápia paprika termesztésben végzett tápanyag-utánpótlási kísérletünket mutattuk be a résztvevőknek.
„Zöldkomposzt tőzeg helyett: alternatív anyagok a kertészeti palántanevelésben”
Az online térben megvalósult rendezvényt Dr. Tóth Ferenc, az ÖMKi kertészeti csoportvezetője nyitotta meg. Az első szakmai előadást Gyöngyösi Emese (projektvezető kutató, ÖMKi) tartotta meg, „Zöldkomposzt tőzeg helyett: alternatív anyagok a kertészeti palántanevelésben” címmel. A kutatás fő célja a tőzeghasználat-csökkentés lehetőségeinek vizsgálata volt helyi, fenntartható alapanyagok használatával. Többlépcsős, két évre visszatekintő kísérleteink során sokféle alternatív anyagot teszteltünk, többek között letermett gombakomposztot, gilisztakomposztot, kender- és fafeldolgozási melléktermékeket, ezek közül a fenyő forgács/fűrészpor és a zöldkomposzt bizonyult perspektivikusnak. Mivel zöldkomposzt az országban több helyütt hozzáférhető a kereskedelemben, és minősége nagyban függ a kiindulási alapanyagoktól, szükségessé vált egy külön zöldkomposzt-sorozat tesztelése is, különböző tőzeg bekeverési arányokkal. A kísérletsorozat eredményei, tanulságai nagy érdeklődést váltottak ki a résztvevőkből, sok kérdés érkezett, melyeket az előadó és kollégái a megvitatás részben megválaszoltak.
A témához ajánlott honlapunkról ingyenesen letölthető kiadványunk: Ökológiai zöldségpalánta-előállítás
Műhelymunka első része a YouTube-on: Zöldkomposzt tőzeg helyett a kertészeti palántanevelésben
Ökológiai kápia paprika termesztésben végzett tápanyag-utánpótlási kísérlet
A második előadást négy előadó tartotta meg közösen: a témát Allacherné Szépkuthy Katalin (vezető szaktanácsadó, ÖMKi) vezette fel a hazai zöldséghajtatás statisztikai adataival, kitérve az ökológiai zöldségkertészetek fóliás termesztésének jellegzetességeire. A szót Papp Orsolya (vezető kutató, ÖMKi) vette át, aki ismertette az idei, kápia paprikában végzett tápanyag-utánpótlási kísérlet helyszínét, módszertanát és növényvizsgálati eredményeit, amit kiegészített Dr. Gulyás Miklós (egyetemi docens, MATE), a talajminták vizsgálati eredményeivel és Dr. Tóth Ferenc, a megfigyelt kártevők és kórtani tünetek jellegzetességeinek bemutatásával. A kísérletben három tápanyag-utánpótlási szint hatását vizsgáltuk meg a talaj tápanyag-tartalmára, valamint a paprika mennyiségi és minőségi tulajdonságaira nézve. Az eredményeket a kutatók és szaktanácsadók közösen vitatták meg, a kísérleteket a beérkezett javaslatokat figyelembe véve a 2023-as szezonban is folytatjuk. Köszönhetően az elhangzott bőséges információ- és tudásanyagnak, a résztvevők érdeklődtek az előadások utólagos meghallgatásának, letöltésének lehetősége felől, amit az ÖMKi ezúttal is biztosít: az előadások felkerültek az ÖMKi YouTube csatornájára.
A témához ajánlott honlapunkról ingyenesen letölthető kiadványunk: Ökológiai gazdálkodásban használható termésnövelő anyagok 2022.
Műhelymunka második része a YouTube-on: Tápanyag-utánpótlási technológiák összehasonlítás