A tájfajta paradicsom kutatások legfőbb célja
Az elmúlt években országos léptékű on-farm vizsgálatot folytattunk tájfajta paradicsomok ökológiai termeszthetősége tekintetében. Ennek köszönhetően a legjobbra értékelt tájfajták mára nagy közkedveltségnek örvendenek a kiskertes termelők körében. A már lezajlott fajtavizsgálat után a mostani kutatás a kiskertesek számára előállítandó palánták termesztés-technológiai optimalizálását célozza meg. Az ökológiai palántanevelés módszertana még gyerekcipőben jár hazánkban, indokolt a nagyobb léptékű termelés technológiai fejlesztése, üzembiztossá tétele. A tájfajta paradicsom palánták széles körű eljuttatása a kiskertes fogyasztókhoz a genetikai sokszínűség, a szín- és íz-diverzitás hatékony megőrzését szolgálja.
Újra a boltokban az ÖMKi hazai tájfajta paradicsompalántái! Nézd meg videónkat!
Tevékenységek
- Termesztő-berendezésben beállított polifaktorális kísérletekben különböző termesztőközeg-keverékek és tápanyag utánpótló kezelések hatását vizsgáljuk a tájfajta paradicsom magok csírázási és növekedési erélyére, növénykórtani állapotára.
- Kiadjuk Andrea Heistinger: Magkertészkedés kézikönyv (Löwenzahn kiadó) című művét. Ez a 424 oldalas könyv szakmai igényességgel, könnyen érthető stílusban mutatja be a kiskertben termeszthető zöldségnövények vetőmagfogási technológiáit. Az agrobiodiverzitás megőrzésének egyik fő bázisa a hobbikertek hálózata, így a könyv magyar nyelvű publikálása (a tartalmat a hazai környezethez adaptálva) nagyban elősegíti a magyar tájfajták in situ megőrzését, fennmaradását.
Várható eredmények
- Termesztés-technológiai füzet az ökológiai paradicsompalánta előállításról, az ideális tápközeg és tápanyag-utánpótlási technológiákról, ökológiai hajtató üzemek részére.
- Vetőmagfogási szakkönyv magyar nyelvű kiadása génmegőrző tevékenységet folytató kiskertes termelők számára.
- Szakmai napok, terepi bemutatók, magfogás-képzések megvalósítása.