Szójatermesztési szakmai nap Püskiben
A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület fajtabemutatójához kapcsolódóan az ÖMKi is szakmai napot tartott az ökológiai szójatermesztésről 2021 szeptember 7-én Püskiben és Győrsövényházán.
A helyszín apropóját az adta, hogy a több mint 20 fajtát felvonultató fajtabemutató megtekintését követően az ÖMKi koordinálásában folyamatban lévő „Ökológiai és low-input szójatermesztés komplex technológiájának fejlesztése” című EIP-AGRI projekthez kapcsolódó parcellák is bemutatásra kerültek. Itt a projektben szereplő gazdaság low-input technológiával művelt területeit is meg lehetett tekinteni, amelyben öt, az országban több helyszínen és különböző technológiával elvetett szójafajta szerepelt.
A projektben korai éréscsoportba tartozó, konvencionális termesztésben már kipróbált fajták szerepelnek, amelyek az ökológiai gazdálkodásban is perspektivikusak lehetnek. Ilyen például az éréscsoport standardjának számító ES Mentor szójafajta, vagy az alacsony tripszin-inhibitor tartalmú Aires fajta, ami akár előzetes feldolgozás nélkül is etethető, ezáltal azoknak a gazdálkodóknak is perspektivikus lehet, akik saját állatállományuk számára termesztenek, és nem rendelkeznek feldolgozó kapacitással.
A fajták a többi gazdaságban ökológiai, vagy ökológiai és konvencionális területen párhuzamosan kerültek elvetésre, így meg lehet határozni, melyek azok a fajtatulajdonságok, amelyek az ökológiai termesztés számára különösen alkalmassá teszik őket. Az idei év próbára tette a fajták alkalmazkodó képességét, a rendkívül száraz tavasz után aszályos periódusokban bővelkedő nyár következett. Mosonmagyaróvár térsége sem volt ez alól kivétel, de ezen a helyszínen meg tudták valósítani az öntözést, így a fajták terméspotenciálja meg tud mutatkozni. A tavalyihoz képest már több fajta is a betakarításra alkalmas mértékben beérett és leszáradt a bemutató napjára, különösen az igen korai fajták.
A délelőtti szemlét követően az ÖMKi DiverIMPACTS projektjéhez kapcsolódóan az ökológiai szójatermesztés fejlesztési lehetőségeiről, kritikus pontjairól tartottunk megbeszélést, ahol az ágazatból bioszója termelő, vetőmag-forgalmazó, illetve integrátor képviseltette magát. Megkíséreltük összefoglalni azokat a kritikus pontokat, amelyek megoldásával, fejlesztésével az ökológiai szójatermesztés az eddiginél nagyobb tempóban fejlődni tudna, a termelés hatékonysága, a feldolgozottság mértéke javulna. Ilyen kritikus pontként fogalmazódott meg például az integráció hiánya, a kisebb volumenben termelők piaci kiszolgáltatottsága, a termékpálya érintettjeinek sok esetben tapasztalható elszigeteltsége.
A megbeszélést követően az ÖMKi MNVH projektjéhez kapcsolódóan tartottunk szántóföldi szemlét és műhelymunkát egy olyan ökogazdaságban, ahol az elmúlt években folyamatosan szerepel szója a vetésforgóban, így sokéves tapasztalattal rendelkeznek az ökológiai szójatermesztésben. A résztvevők megtudhatták, hogy ennek előfeltétele a növénykultúrákhoz igazodó korszerű agrotechnika alkalmazása, így például az állítható sortávolságú szemenként vető gép, a kameravezérelt kultivátor, vagy a foganként állítható Treffler gyomfésű, amit rendszeresen használnak vakboronálásra is a szójánál. A sikeres gyomszabályozáshoz az újonnan beszerzett, teljes felületen dolgozó forgókéses kapa, és a gyomfésű egymást követő használata is hozzájárul, amivel a kelőfélben lévő gyomokat fejlettebb állományban is jelentősen lehet gyéríteni.
A gazdaságban jelenleg termelt szójafajta külföldön kerül értékesítésre élelmiszeripari célokra, de mivel az üzemnek saját tisztító és hőkezelő kapacitás is van, a tisztítás során keletkezett frakciókat saját állatállománnyal etetik fel. A biztos értékesítés és a saját feldolgozás is hozzájárul a gazdasági hatékonysághoz, túl azon, hogy a termesztés volumene is jelentős, évente több száz hektáron van szója. A gazdaságban nem öntöznek, így az évjáratok jelentősen befolyásolják a termésmennyiséget, ami a kedvező földrajzi adottságoknak köszönhetően általában mindig két tonna fölött alakul hektáronként.
A kötetlen szakmai beszélgetés során a technológia több kritikus pontjával kapcsolatban is hangzottak el kérdések, mint például a vetéstechnológia és a gyomszabályozás. Az ezekhez hasonló tapasztalatcseréket a résztvevők igen hasznosnak ítélték és a jövőben is igényt tartanak hasonló lehetőségekre.
A szakmai napról és a bio szójatermesztés technológiájáról videó is készült, ami hamarosan elérhető lesz a Youtube csatornánkon.