Szakmai fórum az ökológiai szójatermesztés jegyében
A fenntartható, low-input, illetve ökológiai szójatermesztés fejlesztését tűzte ki célul az ÖMKi abban az az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap támogatásával megvalósuló projektben, amelynek gyakorlati megvalósítása 2020-ban indult, négy szójatermesztő gazdaság bevonásával.
Az ökológiai szójatermesztés biológiai alapjait és termesztéstechnológiáját egyaránt vizsgálni szükséges, mivel-hasonlóan a konvencionális szójatermesztéshez- az ökológiai gazdálkodásban is növelni lehetne mind a termesztés volumenét, mind a termésmennyiséget, és csökkenteni a jövedelmezőséget kiszámíthatatlanná tevő termésingadozást.
Ennek érdekében 2020-ban négy gazdaságban szántóföldi kísérleteket állítottunk be, ahol vizsgáljuk a termesztéstechnológia egyes elemeit (talajművelés, talajoltás, gyomszabályozás), és az ökológiai termesztésre legalkalmasabb fajtákat is.
Korábban ezekben a témákban tartottunk 2020. szeptember 10-én szakmai napot Püskiben és Győrsövényházán. Itt a járványügyi helyzet miatt a szabadföldi programokra koncentráltunk, az egyik EIP-partner által megvalósított fajtateszteket néztük meg Mosonmagyaróvár térségében, illetve a termesztéstechnológia gépeit a régió egyik ökogazdaságában, ahol az egyik főnövény több éve a szója.
Ennek a programnak a folytatásaként az ÖMKi a 2020. szeptember 30-án kezdődő ágazati konferenciáján első napi programjának részeként szerveztük meg az "Ökológiai kalászos és szójatermesztési" szekciót, a járványügyi helyzetre tekintettel on-line formában. A szekcióban az ÖMKi munkatársai, és a gazdálkodók is megoszthatták tapasztalataikat ebben a speciális témában. Borbélyné Hunyadi Éva, az „Ökológiai és low-input szójatermesztés komplex technológiájának fejlesztése” című projekt szakmai vezetője előadása után a gazdálkodók számoltak be gyakorlati tapasztalataikról, olyan kritikus elemeket érintve, mint a talajművelés, fajtaválasztás, input anyagok hatékonysága, gyomszabályozás, illetve a projektben részt vevő gazdaság részletesen bemutatta az alkalmazott agrotechnikát is.
Az előadások videói ide kattintva érhetők el.
A mintegy 90 résztvevő megismerhette a gazdaságokban alkalmazott, és a projekt során vizsgált különböző fajtákat és agrotechnikákat is. Az előadókhoz a résztevők kérdéseket intézhettek, amik az előadások végén megválaszolásra kerültek.
Összességében nagyon hatékony, a korábbi szántóföldi rendezvényt értékes tapasztalatokkal, gondolatokkal és javaslatokkal kiegészítő programot valósíthattunk meg, amelyet a következő évben is folytatni szeretnénk.
A szójával kapcsolatos kutatásaink egy részét az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) támogatja. Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap: a vidéki térségekbe beruházó Európa.