Részvételi nemesítés a XXI. században, avagy hogyan száll vissza a növénynemesítés ősi tudása a földművelőre?
A mai modern fajták azonos genetikai állományú egyedekből állnak, ezért kevésbé képesek alkalmazkodni a termőhelyükhöz és a helyi klimatikus adottságokhoz, így kevésbé képesek lépést tartani a változásokkal is, legyen szó akár időjárási szélsőségekről vagy új károsítók megjelenéséről.
Az ÖMKi munkatársai olyan időutazásra hívják a kísérletező kedvű gabonatermelőket, ahol a gazdák a régmúlt korok földműveseihez hasonlóan, nemcsak hogy beleszólnak, de irányítani is tudják, hogy milyen fajtát szeretnének termeszteni földjükön.
Az EPO durumbúza egy olyan heterogén populáció, amely egymástól igen eltérő egyedekből áll, azaz nagy a genetikai változatossága, így nagyon nagy alkalmazkodóképességgel rendelkezik. Képes arra, hogy évről évre változva egyre jobban illeszkedjen egy adott termőhely sajátosságaihoz, beleértve a klímaextrémitásokat is, és nagyobb termésstabilitást érjen el, mint az azonos egyedekből álló fajták. Ugyanakkor a termelő maga ki is választhatja az általa kedvezőnek ítélt tulajdonságok alapján a továbbszaporítani kívánt egyedeket – meghatározva a következő generációk fejlődési irányát – hasonlóan a régi korok földműveseihez, akik évezredeken keresztül végezték a termelt növényfajok nemesbítését.
Ha termelő vagy és szívesen tesztelnéd az EPO durum populációt, illetve kíváncsi vagy a részvételi nemesítésre, várjuk jelentkezésed a következő elérhetőségeink egyikén:
szilvia.bencze(a)old.biokutatas.hu
+36/20 381 7785.