Részt vettünk a Talajélet Konferencián
Az ÖMKi munkatársai is részt vettek a Nemesnádudvaron január 16.-án megrendezett Talajélet Konferencián, aminek témája a talajegészség megőrzése és a regeneratív mezőgazdaság volt, kihangsúlyozva a no till talajművelést. A rendezvényt a Talajmegújító Gazdák Egyesülete (TMG) szervezte, több, a témában érintett szervezet és cég bevonásával. A közvetlen tapasztalatcsere és tudásátadás lehetőségeit mintegy 260 résztvevő, többnyire gyakorló gazda élvezhette.
A rendezvényen tapasztalt szakemberekkel folytatott kerekasztal-beszélgetések és előadások is elhangzottak. Az egyik előadó az ukrán Mykhaylo Draganchuk volt, aki tizennégy éve kezdte el a no-till gazdálkodást a Krím-félszigeten. A vetésen, tápanyag-kijuttatáson és betakarításon kívül más agrotechnikai műveletet nem végez, és ez a homokos, szerkezetlen talajra nagyon kedvező hatást gyakorolt, hatékonyabb növénytermesztést lehetővé téve. Ugyanakkor azt is kifejtette, hogy az ehhez szükséges gépparkot ki kellett alakítani, amit saját korábbi gépek átalakításával és jelentős beruházással valósíthatott meg. A tapasztalatok megosztását a No-Tiller YouTube csatornán keresztül, Európa egyik legnagyobb no-till konferenciájának elindításával és a márciusban megjelenő No-Till kezdőknek című könyvén keresztül valósítja meg.
Ugyanebben a témában Dr. Tarjányi József azokat a nyolcvanas évek elején, az Egyesült Államokban szerzett tapasztalatok hatására elindított no-till üzemi kísérleteket mutatta be, amik a hazai búza és kukorica szántás nélküli termesztési lehetőségeit vizsgálták. A kísérletek konklúziója - ami ma is megszívlelendő - az volt, hogy az eredményesség érdekében a talajművelés és vetés mellett a teljes agrotechnika átalakítása szükséges.
Kerekasztal beszégetések a konferencián
A délutáni kerekasztal-beszélgetés meghívott beszélgetőtársai Valkó Orsolya, az Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézetének tudományos tanácsadója és a Lendület Vegetáció és Magbank Dinamikai Kutatócsoport vezetője, Bíró Borbála, a MATE Agrárkörnyezettani tanszék professzor emeritája és az Európai Unió által létrehozott „Talajegészség és Élelmiszer” szakmai testület hazai szakértője, Óvári Csilla, az Agrárközgazdasági Intézet osztályvezetője és vezető szakértője, Diriczi Zsombor, a Demeter Biosystems Kft. ügyvezetője és TMG elnökségi tag, Kökény Attila, a forgatás nélküli, talajmegújító gazdálkodás képviselője, és Berente Antal, a TMG Egyesület alelnöke voltak. Olyan témákban fejtették ki véleményüket, mint a talajegészség és talajélet sajátosságainak művelés hatására bekövetkezett változásai, a diverzitás csökkenésének következményei, a gazdálkodás szemléleti változásait segítő képzési és szaktanácsadási lehetőségek.
Ami a no till technológiához kell
A konferencia alatt kiállításra kerültek no till technológiához alkalmas gépek, mint a direktvetőgép, a minimál művelés eszközei, küllős kapa, továbbá mikrobiológiai készítmények, takarónövény keverékek, és regeneratív műveléssel elállított termékek.
Bár a no-till technológia önmagában nem jelent ökológiai gazdálkodást, mivel az input anyagok használata nem korlátozott, a talajregeneráció az ökológiai gazdálkodásban is alapvető szempont, amihez a talajművelés redukálása is hozzájárul. A regeneratív gazdálkodás az ÖMKi kutatási projektjeiben hangsúlyosan szerepel, és a talajregeneráció elősegítésére a talajművelés mellett a vetésforgó, a trágyázás, a takaró- és zöldtrágyanövények hatásait is vizsgáljuk.