Regeneratív gazdálkodás a Föld védelmében
Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet a regeneratív mezőgazdaság forradalmára is szeretné ráirányítani a figyelmet a Föld Napján, hiszen e művelési módszerek alkalmazása az ökológiai gazdálkodással kombinálva jelentősen hozzájárulnak talajaink termékenységének megőrzéséhez és fokozásához, ezáltal Földünk megóvásához.
A regeneratív mezőgazdaság az agroökológia részeként olyan gazdálkodási elvek és gyakorlatok rendszere, amely növeli a biológiai sokféleséget, gazdagítja a talajt, hozzájárul a felszín alatti és felszíni vizek minőségének javításához, az ökoszisztéma-szolgáltatások megőrzéséhez és támogatásához. A regeneratív mezőgazdaság legfontosabb célja a talaj funkcióinak és egészséges élővilágának helyreállítása, mely a talaj bolygatásának csökkentésén, talajépítő gazdálkodási gyakorlatok tudatos használatán, talajtakaró növények alkalmazásán, a vetésforgó optimalizálásán, és ahol lehet, legeltetett állatok integrálásával valósul meg. Segíti a mezőgazdaság szélsőséges időjárási eseményekkel és az éghajlatváltozással szembeni rugalmas ellenálló képességének megteremtését, ezen túl a vidéki közösségek egészségének és életképességének növekedését eredményezi, továbbá középtávon csökkenti a gazdaságok költségeit is.
Az ÖMKi kutatói tevékenyen részt vesznek az EIT Food által támogatott a Regeneratív mezőgazdaság forradalma program magyarországi megvalósításában, együttműködésben a Magyar Agroökológia Hálózat Egyesülettel (Agroökológia Magyarország).
A partnerség keretében szervezett képzési programot most második alkalommal, 2023. április 13-14. között rendezték meg a kollégák, mintegy 40 gazdálkodó részvételével. Az elméleti és gyakorlati képzés során az érdeklődők az agroökológia és regeneratív mezőgazdaság témaköreivel ismerkedhettek meg.
Az ország különböző területeiről érkezett résztvevők igen változatos gazdaságokat vezetnek, az ökológiai állattenyésztés és növénytermesztés, zöldségtermesztés, szőlőtermesztés, őshonos baromfitartás, méhészet mellett több résztvevő komplex gazdaságot üzemeltet, amelyben a termékelőállítás is zajlik (tejtermék, liszt, tojás, vágóállat/hús).
A képzés első napján egy igen sokrétű elméleti alapozást kaptak a gazdák, eljutva egészen a gyakorlati példákig, majd a nap zárásaként közös műhelymunka folyt 4 csoportban, ahol már konkrét feladatokat kellett megoldaniuk a regeneratív szemlélet előtérbe helyezésével. Az együtt gondolkodás és a tapasztalatok megosztása, kicserélése már itt is elkezdődött, és ez a tapasztalatszerzés folytatódott a második napon, a Szápári Ökofarmon.
Palik Ferencnek és feleségének gazdaságában egy mintaértékű helyszínen láthatták a jelenlévők a regeneratív elvek és értékek működését. A szakadó eső ellenére minden résztvevő csizmát húzott és végigjárta a birtokot. A gazdálkodók megnézték a takarónövényes szántón legelő marhákat, meghallgatták Ferenc lelkes és elhivatott „szakmai idegenvezetését”, közben pedig megismerkedtek a gazdapálca/penetrométer használatával, talajborítottság számításával és a legalapvetőbb, egy ásóval is elvégezhető talajvizsgálati módszerekkel. A nap zárásaként Palik Ferenc bemutatta gazdaságuk ékkövét, az Astrié malmukat is, végül pedig mindenki megkóstolhatta az Anikó által sütött kenyereket és a saját mangalicáikból készült füstöltárut is.
A helyszíni visszajelzések alapján sikerült egy nagyon komplex, az elméletet a gyakorlattal együtt bemutató képzést szervezni az érdeklődőknek. Külön értékelték, hogy a gazdálkodóknak lehetőségük volt saját tapasztalataikat megosztani, megismerni egymás gondolatait, valamint új szakmai kapcsolatokat is kialakítani. Sokak inspirálónak nevezték a képzésen látottakat és hallottakat és nagy örömmel fogadták, hogy részesei lehettek a képzésnek, és bekerülhettek egy, a regeneratív mezőgazdaság iránt nyitott és elkötelezett szakmai közösségbe.