A kutatás legfőbb célja
- A tájfajták a professzionális növénynemesítés előtti időkből származnak. Az adott tájban élő, azt alakító gazdálkodó elődeink hosszú időn át tartó szelektáló, válogató tevékenységéből alakultak ki. Úgy is mondhatjuk, hogy a tájfajták agrárörökségünk részei.
Eredményeink
- On-farm kutatásunk során 2016-ig összesen 35 paradicsom tájfajtát vizsgáltunk meg, 28 együttműködő gazdaságban.Legfontosabb célunk a paradicsom tájfajták agrotechnikai, növényvédelmi és beltartalmi paramétereinek felvételezése volt.
- Három termesztési szezonban (2015-2017) 10 kiválasztott paradicsom tájfajtát kisparcellás kísérletben is vizsgáltunk az on-farm hálózat két ökológiai gazdaságában (Tahitótfalu, Szigetmonostor).
- Félüzemi feldolgozási kísérleteket végeztünk, a nyers és a feldolgozott termékekről is összegyűjtöttük a termelői és fogyasztói visszajelzéseket.
- Lehatároltuk az ökológiai termesztés számára legmegfelelőbb tájfajta tételeket, és lefektettük a tájfajta paradicsomok termesztés-technológiai alapjait.
- A kutatásokkal sikeres együttműködést alakítottunk ki a Szent István Egyetem Ökológiai és Fenntartható Gazdálkodási Rendszerek Tanszékével (Dr. Divéky-Ertsey Anna) és Növényvédelmi Intézetével (Dr. Tóth Ferenc), és természetesen a termékpálya érintett szereplőivel.
- A kísérletek két doktori munkának és számos diplomamunkának szolgáltak témául.
- A Lidl áruházlánccal együttműködésben, 2019 májusában a kutatott tájfajta paradicsom közül a Máriapócsi, Gyöngyösi, és Mátrafüredi palántái a boltok polcain is elérhetővé váltak.
- 2020-ban várhatóan a Tolnai és Ceglédi tájfajtával bővül a kínálat.