Paradicsom magfogási praktikák
Az elmúlt évtizedekben háttérbe szorult kiskerti magfogás szerencsére újra a köztudatba került, és elindult Magyarországon is a tájfajták, régi fajták és fajtakülönlegességek újrafelfedezése, visszavezetése kertészeti és gasztronómiai kultúránk élő hagyományai közé.
Ha van egy zöldségnövény, amit szinte minden házikertben megtalálunk, az a paradicsom. Magyarországon az 1880-as évektől termesztik ezt a jó ízű, sokrétűen felhasználható termést adó növényt és változatos fajtáit.
Legyen saját paradicsom vetőmagunk!
A májusban értékesített öko tájfajta paradicsom palántáink kapcsán gyakran említettük, hogy lehetőség van magot fogni az érett termésből és így a következő évben saját palántát nevelni. Az alábbi cikkben ehhez szeretnénk útmutatót adni.
A paradicsom magfogásához 6-12 egészséges, bőtermő paradicsom növényre, továbbá befőttesüvegre és 1-2 tányérra vagy tálcára van szükségünk.
A paradicsom magfogás lépései
0. Ültessünk sok virágot kertünkbe!
Tudnunk kell, hogy a paradicsom többnyire önbeporzó, ami a termesztésbe vonás során alakult ki, de vad ősei tulajdonságát hordozva rovarbeporzás is előfordulhat. Mivel a beporzók nem kedvelik annyira a paradicsom virágát, ezért ezt elkerülhetjük azzal, ha a kertünkben bőséges virágkínálat áll a rovarok rendelkezésére.
1. A növények szelektálása magfogásra
A fajtán belüli változatosság fenntartása érdekében előnyös, ha több egyedről is fogunk magot (legalább 6-12 növényről). Sok szempont alapján válogathatunk, a növény és a termés tulajdonságait megfigyelve. Fontos, hogy egészséges növényt válasszunk, és a termés olyan legyen, amit jövőre is szívesen megtermelnénk (tehát megfelelő méretű, színű és jó ízű).
2. A termés kiválasztása
A magfogásra a teljesen érett, gombafertőzéssel nem rendelkező termések alkalmasak. Vírusos tövekről ne gyűjtsünk magot! A terméseket van lehetőségünk ablakpárkányon vagy üvegházban utóérlelni.
3. A magok kinyerése
Kisebb mennyiség esetén a terméseket vágjuk ketté, majd nyomogassuk ki, vagy egy kanállal kaparjuk ki a magokat a lével együtt egy befőttesüvegbe. Adjunk hozzá kevés vizet, esetleg egy késhegynyi cukrot. Napos, meleg helyen cukor nélkül is könnyen beindul az erjedés.
4. A magok tisztítása
A magokat egy egyszerű nedves erjesztéses eljárással tisztítjuk meg. Erre azért van szükség, hogy az őket körülvevő, a termésben történő kicsírázást gátló kocsonyás burkot erjesztéssel lebontsuk, és eltávolítsuk.
5. A magok szárítása, eltétele
Az erjedés befejeződését az jelzi, hogy a magok lesüllyednek az edény aljára. Ekkor öntsük át az edény tartalmát egy szűrőbe, mossuk át folyóvízben a magokat, majd egy tálcára sekély rétegben kiterítve szárítsuk meg.
Más zöldségek magfogása
Természetesen nem csak paradicsomból tudunk magot fogni - kertünkben termő más zöldségekkel és dísznövényekkel is érdemes kísérletezni. Azonban a növény fajok eltérő beporzásbiológiai és termesztéstechnológiai tulajdonságai miatt nehéz általános tanácsokat adni. A sikeres magfogáshoz érdemes szakkönyvekből tájékozódnunk.
Magtermesztők kézikönyve
A Magtermesztők kézikönyve 448 oldalán több száz taxon (növénycsalád, faj és fajta) szaporítás szempontjából fontos tulajdonságait és a kerti magfogáshoz szükséges tudnivalókat foglalja össze, kiegészítve azt a hazai termesztők számára fontos szakmai tartalommal. A könyv végigvezeti olvasóját a kultúrnövények sokféleségének jelentőségétől a zöldségvetőmagok termesztéséhez szükséges biológiai háttértudáson át a konkrét növényfajok részletes bemutatásáig.
A kézikönyv első megjelenése óta több mint 10.000 példányban kelt el, megjelent zsebkönyv változatban és több nyelvre is lefordították. A német Kertészeti Társaság (Gesellschaft für Gartenbau) könyvdíját is elnyerte. A magyar változat az MNVH projekt keretében, az ÖMKi kiadásában jelent meg 2022-ben. A könyv fordítását Hock Zsófia készítette, a szerkesztésben, lektorálásában pedig Fehér Judit és Papp Orsolya kolléganőink vettek részt.
A könyv célja, hogy a kiskerttulajdonosok, hobbikertészek, gazdálkodók és gasztronómiai szereplők ismét kezükbe vegyék a vetőmagok sorsát, ezzel a jövő élelembiztonságát és sokszínűségét biztosítva.
A Magtermesztők kézikönyve elérhető webshopunkban: https://old.biokutatas.hu/hu/webshop/item/105/magtermesztok-kezikonyve