Őszi teendők a kertben
2022. évi 21. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek
Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!
Az Otelló szőlőfajta házikertekben gyakran megtalálható. Direkttermő fajta, filoxérának ellenálló, ültetvénybe nem telepíthető, de jellegzetes íze, eltarthatósága miatt sokan kedvelik. Levelein a nyáron alig mutatkozott a lisztharmat, a mai fotón viszont már az egész levélfelületre kiterjedő, azt a gombafonalaival szürkén beborító telepét láthatjuk.
A lisztharmat a szőlő egész levélfelületre kiterjedő, azt a gombafonalaival szürkén beborító telepét láthatjuk.
A középső fénykép 2012-ben készült ugyanazon a növényen. Ebben az évben már 09.21-én megjelentek a levélen azok az apró göbök, melyek belsejében bújnak meg a tavaszi fertőzést indító ivaros spórák. A sárga színűek még éretlenek, ezeket még permetezéssel gyéríthetjük. Idővel vastag falúvá és feketévé alakulnak. Ezek már kibírják a növényvédő szereket és a hideget is. A göböcskék (kazmotécium a tudományos nevük) az őszi esőkkel lemosódnak a kordonkarra, támberendezésre, és tavasszal innen lövik ki a fertőzést beindító spóráikat.
Megjelentek a levélen azok az apró göbök, melyek belsejében bújnak meg a tavaszi fertőzést indító ivaros spórák.
Szüret után, még lombhullás előtt, az Otelló szőlősgazdájának is érdemes felvenni a permetezőgépet és elvégezni a kénes vagy még inkább a kénes-olajos lomblemosást, mellyel már tehát a jövő évi termést védi. Több kombinált készítmény is engedélyezett, pl. az Agrokén, a Nevikén és a Nevikén Extra. Tehát most még érzékenyek a kazmotéciumok, elpusztíthatjuk, szó szerint lemoshatjuk ezeket a gombaképleteket. Ne feledjék, hogy nem a szomszédból, hanem elsősorban a saját tőkénkről támad tavasszal a lisztharmat. Mindenki a saját lisztharmatáért felelős!
Lassan fel kell készülnünk a cserepes dísznövények betárolására is. Csak a pajzstetűtől, a levéltetűtől, az atkától és a gombabetegségektől mentes növényeket szabad teleltetni. A tároló helyiségben tovább szaporodhatnak, sőt terjedhetnek is a felsorolt károsítók. Az atkák szívogatásától egyöntetűen fakulnak, szürkülnek a leander levelei (lásd a fotón, alul a szívogatott levél színét és felül a fonákját). Ha csak néhány cserepes dísznövényünk van, akkor a kézi tisztogatás is segíthet, egyébként az olajos és a káliszappanos, kifejezetten dísznövények kezelésére engedélyezett, szabadforgalmú növényvédőszerek használatát ajánljuk.
A kerti madarak hasznáról már többször írtam. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján, a mikor és mivel etethetünk kérdésekre is választ kaphatunk. Eddig máshogy tudtam, és a korábbi években Önöknek is máshogy javasoltam! Számomra is új információ volt Az etetés folyamatosságáról szóló fejezetük. Érdemes elolvasni, még nem késtünk el az etetőtálak és a cinkegolyók kihelyezésével.
Szeptember 30-án a kutatóikkal együtt én is részt vettem a Kutatók Éjszakája programban. Az óbudai Selyemgombolyító műemlék épületében, este 6 és 8 óra között vártuk a látogatókat, többek között a talajos, a szőlészeti, a kertészeti, a komposztálási, az ősgabonás, az állattenyésztési és a növényvédelmi „állomásokon”.
Jó egészséget, jó kertészkedést:
Budapest, 2022. október 3.
Zsigó György, NMNK és az ÖMKi csapat
Az összes eddig megjelent felhívás itt érhető el.