Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Élvonalbeli kutatás Ökológiai szemlélet Fenntartható jövő

Támogasd a munkánkat! hu en

Keresés


Szabadszavas keresés

Kategória

Téma

(Kijelölés törlése)
Keresés

Kosár tartalma

0 tétel van

Fizetendő:

Szállítási díj nélkül
Az összeg az ÁFA-t tartalmazza

Kosár Megrendelem  

lisztharmat, madáretetés, Otelló, dísznövények teleltetése   2022. október 3. Növényvédelem

Őszi teendők a kertben

2022. évi 21. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!

Az Otelló szőlőfajta házikertekben gyakran megtalálható. Direkttermő fajta, filoxérának ellenálló, ültetvénybe nem telepíthető, de jellegzetes íze, eltarthatósága miatt sokan kedvelik. Levelein a nyáron alig mutatkozott a lisztharmat, a mai fotón viszont már az egész levélfelületre kiterjedő, azt a gombafonalaival szürkén beborító telepét láthatjuk.

A lisztharmat a szőlő egész levélfelületre kiterjedő, azt a gombafonalaival szürkén beborító telepét láthatjuk.

A középső fénykép 2012-ben készült ugyanazon a növényen. Ebben az évben már 09.21-én megjelentek a levélen azok az apró göbök, melyek belsejében bújnak meg a tavaszi fertőzést indító ivaros spórák. A sárga színűek még éretlenek, ezeket még permetezéssel gyéríthetjük. Idővel vastag falúvá és feketévé alakulnak. Ezek már kibírják a növényvédő szereket és a hideget is. A göböcskék (kazmotécium a tudományos nevük) az őszi esőkkel lemosódnak a kordonkarra, támberendezésre, és tavasszal innen lövik ki a fertőzést beindító spóráikat.

Megjelentek a levélen azok az apró göbök, melyek belsejében bújnak meg a tavaszi fertőzést indító ivaros spórák.

Szüret után, még lombhullás előtt, az Otelló szőlősgazdájának is érdemes felvenni a permetezőgépet és elvégezni a kénes vagy még inkább a kénes-olajos lomblemosást, mellyel már tehát a jövő évi termést védi. Több kombinált készítmény is engedélyezett, pl. az Agrokén, a Nevikén és a Nevikén Extra. Tehát most még érzékenyek a kazmotéciumok, elpusztíthatjuk, szó szerint lemoshatjuk ezeket a gombaképleteket. Ne feledjék, hogy nem a szomszédból, hanem elsősorban a saját tőkénkről támad tavasszal a lisztharmat. Mindenki a saját lisztharmatáért felelős!

Lassan fel kell készülnünk a cserepes dísznövények betárolására is. Csak a pajzstetűtől, a levéltetűtől, az atkától és a gombabetegségektől mentes növényeket szabad teleltetni. A tároló helyiségben tovább szaporodhatnak, sőt terjedhetnek is a felsorolt károsítók. Az atkák szívogatásától egyöntetűen fakulnak, szürkülnek a leander levelei (lásd a fotón, alul a szívogatott levél színét és felül a fonákját). Ha csak néhány cserepes dísznövényünk van, akkor a kézi tisztogatás is segíthet, egyébként az olajos és a káliszappanos, kifejezetten dísznövények kezelésére engedélyezett, szabadforgalmú növényvédőszerek használatát ajánljuk. 

Az atkák szívogatásától egyöntetűen fakulnak, szürkülnek a leander levelei

A kerti madarak hasznáról már többször írtam. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján, a mikor és mivel etethetünk kérdésekre is választ kaphatunk. Eddig máshogy tudtam, és a korábbi években Önöknek is máshogy javasoltam! Számomra is új információ volt Az etetés folyamatosságáról szóló fejezetük. Érdemes elolvasni, még nem késtünk el az etetőtálak és a cinkegolyók kihelyezésével.

Szeptember 30-án a kutatóikkal együtt én is részt vettem a Kutatók Éjszakája programban. Az óbudai Selyemgombolyító műemlék épületében, este 6 és 8 óra között vártuk a látogatókat, többek között a talajos, a szőlészeti, a kertészeti, a komposztálási, az ősgabonás, az állattenyésztési és a növényvédelmi „állomásokon”.

Jó egészséget, jó kertészkedést:           

Budapest, 2022. október 3.

Zsigó György, NMNK és az ÖMKi csapat

Az összes eddig megjelent felhívás itt érhető el. 

Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

2020. szeptember 23.

Növényvédelem
Őszi növényvédelmi teendők: lisztharmat szőlőben, dióburok-fúrólégy, gyümölcstárolás, madáretetés, díszfa védelem

2020. évi 23. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

Részletek
2020. április 30.

Növényvédelem
Öko növényvédő szerek varasodás és selyemfényű puszpángmoly ellen

2020. évi 10. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

Részletek
2020. április 9.

Növényvédelem
Lisztharmat elleni védekezési módszerek biokertben

Növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

2020. évi 6. felhívás: előrejelzés és növényvédelmi teendők Zsigó Györgytől.

Részletek

Kapcsolódó és további elemek a Shopban

Kiadvány
Szója fajta- és termesztés-technológiai tesztek ökológiai gazdaságokban - 2017

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

A világ szójatermesztése 2017-ben már meghaladta a 330 millió tonnát, ami az előző évekhez hasonlóan mintegy 10-12 %-os éves növekedést jelent. A szója iránti világpiaci kereslet gyorsabban nő, mint a kukorica, búza vagy a rizs esetében, aminek legfőbb oka a hús (állati fehérje) és ezáltal a szója alapú takarmányok iránti kereslet növekedése a sertés, baromfi, tenyésztett hal és tejelő tehén ágazatokban.

Részletek

Kiadvány
On-farm kutatás 2012

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Az ÖMKi 2012-ben kezdte meg on-farm kutatási programját. Az on-farm kutatási hálózat nem más, mint a hazai ökológiai gazdaságokban megvalósuló üzemi kísérletek rendszere.

Részletek

Kiadvány
Csicseri, borsó, bab, lencse – Lelkesítő kézikönyv kezdő és haladó kertészeknek

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Támogatók

  
Az oldalt fejlesztette:

Biztos vagy benne?


Mégsem Igen