Támogatás: Horizon Europe, Európai Bizottság
Koordinátor: Research Institute of Organic Agriculture (FiBL Europe)
Konzorciumi partnerek: Az Organic Yields Up projektben 17 partner vesz részt 12 Európai országból (11 EU-s ország + Svájc)
Időtartam: 2024. február - 2028. február.
Az Organic Yields Up projekt egy stratégiai válasz az Európai Unió azon célkitűzésére, hogy 2030-ra a az EU mezőgazdasági területeinek 25%-át ökológiai gazdálkodásra kell átállítani. Felismerve az ökológiai és a konvencionális gazdálkodás állandó hozamkülönbségét, a projekt a meglévő ismeretek összegyűjtésére és értékelésére, a résztvevők közötti kapcsolatok erősítésére és egy olyan európai szintű hálózat kialakítására összpontosít, mely ökológiai terméshozam növeléssel foglalkozó tesztelési, kísérleti és demonstrációs helyszíneket gyűjt egybe (Ökológiai terméshozam növeléssel foglalkozó Élő Laboratóriumok Európai Hálózata). A helyszínek kiválasztása az európai pedoklimatikus és szerkezeti feltételek változatosságát fogja tükrözni, átláthatóságot biztosítva az ökológiai gazdálkodás dinamikájáról. A projekt egyik legfontosabb törekvése, hogy az ökológiai hozamok növekedésnek induljanak 2028-ra, különböző körülményeket és kultúrákat érintve, az EU fenntarthatósági céljaival összehangolva, ezzel megalapozva az ökológiai gazdálkodás fenntarthatóságát és ellenállóképességét, amely így az európai mezőgazdaság meghatározó tényezőjévé válik.
A projekt célkitűzései
Helyi alkalmassági elemzés: A hozamnövelő megközelítések alkalmasságának elemzése és mérlegelése különböző pedoklimatikus és szerkezeti adottságokkal rendelkező európai helyszíneken. Az érdekelt felek közötti együttműködés: A tudomány és a gyakorlat szereplőinek összekapcsolása az öko termésnövelő stratégiákkal kapcsolatos ismeretekhez való hozzáférés, a közös elemzés és reflexió elősegítésével. Európai szintű tudásmegosztás: A különböző hozamnövelő, helyi szinten alkalmazott stratégiák alkalmazhatóságának és relevanciájának ökogazdálkodók számára történő feltárása, ami egyben az országok közötti tapasztalatcserét is erősíti. Kutatási témák és jogi keret: Kutatási témák meghatározása és kidolgozása, valamint az öko termelés európai jogi keretének kiigazítására való törekvés. Disszemináció: A projektpartnerek erőforrásainak és tevékenységeinek hasznosítása a projekteredmények hatékony terjesztése és az Ökológiai terméshozam növeléssel foglalkozó Élő Laboratóriumok Európai Hálózatának megalapozása érdekében.A projekt fő elemei: