Kutatások hazai gazdák részvételével!
Az ÖMKi On-farm kutatási hálózata a hazai ökológiai gazdaságokban megvalósított innovatív kísérletek rendszere. Kialakítását 2012-ben kezdtük meg, és résztvevőinek számát azóta is folyamatosan bővítjük. Ez az első olyan kutatási hálózat hazánkban, amely a gazdák aktív részvételén alapul: az életszerű helyzetekben kivitelezett, egyszerű kísérletek témáit is a gazdákkal közösen alakítjuk ki.
- 1Együttműködés
- 2Kiértékelés
- 3Ismeretmegosztás
- 4Szakmai tapasztalatcsere
Együttműködés
- A gazdákkal közösen kialakított célok
- Gyakorlatközpontú kutatás
- Egyszerű, életszerű kísérletek
Az on-farm kutatás már a kutatási területek és célok meghatározásakor figyelembe veszi a gazdák szempontjait.
Kiértékelés
- Adatgyűjtés a gazdákkal
- Eredmények megosztása
Helyspecifikus kísérleteinkről összefoglaló dokumentáció készül, amely alapján a hálózat valamennyi résztvevője levonhatja a számára fontos tanulságokat.
Ismeretmegosztás
- Kapcsolatteremtés a termékpálya szereplői között
- A résztvevők számára hozzáférhető eredmények
- Rendszeres találkozók, kapcsolatépítés, műhelyek
A kutatási helyszínt szolgáltató résztvevő a gazdaságára szabott eredményekkel, megoldási javaslatokkal gazdagodhat, a kutatási eredmények azonban absztrakt következtetések levonására, megosztására, szervezett kiértékelésére is alkalmasak.
Szakmai tapasztalatcsere
- Tudásbázis fejlesztése
- Gazdák kompetenciáinak erősítése
A kutatási hálózat gyakorlati eredményei közvetlenül hozzájárulnak a hazai ökológiai ágazat fejlődéséhez.
ÖMKi Élő Laboratórium
2020-ban On-farm Living Lab néven tagságot nyertünk az Európai Élő Laboratóriumok Hálózatában (ENoLL), így 2012 óta működő országos on-farm hálózatunk hivatalos Living Lab elismerést kapott. Hogy ez mit jelent? Nézd meg az alábbi videót!
Projektünk egyedülálló. Az On-farm kutatásnak jelentős szerepe van a gazdálkodók tájékoztatásában, az innovatív, jó gyakorlatok kifejlesztésében és elterjesztésében. Munkánk egyik kiemelkedő elismerése, hogy 2017-ben az On-farm hálózat elnyerte a 78. OMÉK Agrárfejlesztési Díjat, 2018-ben az E.on Energy Globe díjjal tüntették ki, 2019-ben a KSZGYSZ Környezet Védelméért oklevelével is elismerték. Az Agrárminisztérium és az MNVH által megítélt jelentős összegű uniós keretből 2023-ig tovább bővülhet. Ezen felül 2020-ban tagságot nyerünk az Európai Élő Laboratóriumok Hálózatában (ENoLL), így országos On-farm hálózatunk hivatalos Living Lab elismerést kapott. Erről bővebben ide kattintva olvashatsz.
Hazánkban az üzemi kísérletek megvalósítása nagy múltra tekint vissza, részvételi alapokon nyugvó, ökológiai gazdálkodásban megvalósított kutatási hálózatra azonban az ÖMKi on-farm kutatása előtt nem volt példa itthon.
Nyugat-Európában és Észak-Amerikában ugyanakkor régóta jelentős szerepük van az on-farm típusú rendszereknek a gazdálkodók tájékoztatásában, az innovatív, jó gyakorlatok kifejlesztésében és elterjesztésében. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma fenntartható mezőgazdasági kutatásért és oktatásért felelős programjában (SARE) már az 1970-es évek óta folynak on-farm hálózati kísérletek. Európában szintén régóta elterjedt ez a kutatási módszer, és alapvető eszközévé vált olyan ökológiai kutatási intézeteknek, mint a holland Louis Bolk Intézet, az angol Organic Research Centre vagy a norvég NORSOK Intézet. Partnerintézetünk, a svájci FiBL (Forschungsinstitut für biologischen Landbau) 1973-as alapítása óta számos on-farm kísérlettel és praktikus kiadvánnyal erősítette a kutatás és a gyakorlat kapcsolatát.