Öko védekezési lehetőségek gombabetegségek, gyümölcsmolyok és csigák ellen
2020. évi 12. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek
Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!
► A hosszú száraz tél a szőlőt támadó gombáknak sem kedvezett. A héten sem esett, pillanatnyilag nem kell félni a gombák támadásától. A lehullott leveleken, vesszőkön áttelelő peronoszpórát valószínűleg még gyérítette is a szárazság (de még megkaphatjuk a mediterrán szelekkel). A lisztharmat áttelelő „tojásainak” a kazmotéciumoknak is víz kell a spórák kilökéséhez. Ha megérkezik az eső, biztosan számíthatunk a lisztharmatra. Csak megelőzéssel védekezhetünk ellene, a melegebb fekvésű ültetvényekben éppen ezért a héten elkezdték a permetezést. A cél az, hogy a virágzásig ne engedjük felszaporodni a lisztharmatot. Különösen azoknak kell erre figyelni, akiknél tavaly nagy gondot okozott. A virágzásig elegendő a kén, akár emelt dózissal használhatják a kéntartalmú gombaölőket. Nem szabad beengedni a lisztharmatot a tőkéinkre, virágzásban már nagyon nehéz megfogni és az egész termést elviheti. Házikertekben néhol már virágzik is a szőlő, ahogy azt a május 5-ei fotó is mutatja.
► Május 5-én fényképeztem a tafrinás laposbarackot is, a legfiatalabb leveleken jelentkező friss fertőzést. A szárazság ellenére, érzékeny fajtákon és párásabb kertekben ilyen tünetekkel is találkozhatunk. A már fertőzött leveleket már sajnos nem tudjuk gyógyítani, ezért érdemes azokat eltávolítani a növényéről. A további tünetek kialakulása ellen a Nébih által jóváhagyott egyszerű anyagok közül a mezei zsurló vagy fűzfakéreg főzetével védekezhetünk. A réztartalmú szerek ilyenkor már az arra érzékeny fajtákon perzselhetik a frissen kötődött gyümölcsöket. Azoknál a szereknél, ahol az engedélyokirat szerint van lehetőség a rügypattanás vagy a virágzás kezdete után is permetezni, ezért őszibarack esetén a termésszedés utáni, kajszi esetén pedig a lombhullás kezdetekor javasolják az újabb kezeléseket. ► Az előrejelző hálózatunk csapdái folyamatosan és emelkedő számban fogják a gyümölcsmolyokat. Hideg van, lassan bújnak ki a tojásokból a hernyók. A hét végén vagy a jövő héten azonban már számíthatunk rájuk. Javaslom, hogy permetezzék meg az almatermésűeket és a szilvát, az őszibarackot és a kajszit. Örvendetesen megnőtt a biológiai készítmények száma a molyok elleni rovarölők között. A hernyók ellen általánosan bevethető a Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki törzsét tartalmazó BT készítmények, a Dipel DF, Bactospeine WG vagy Lepinox Plus, amelyek mind igen rövid élelmezés-egészségügyi várakozási idővel (é.v.i.) rendelkezik. Almamoly ellen pedig a Cydia pomonella granulovirus tartalmú Carpovirusine és Madex és Madex Pro nevű készítmények. Felhasználásuk néha nehézkesebb, de a Carpovirusine 3, míg a Madex és Madex Pro 0 napos é.v.i.-vel rendelkezik és szelektív szerek (csak az almamolyra nézve károsak). Figyelni kell azonban arra, hogy ezek a készítmények nem jutnak be a növénybe, tehát a fiatal, a tojásból éppen kikelő lárvák ellen kell védekezni. Ebben is iránymutatást adnak csapdahálózatunk fogásadatai.
Ne feledkezzenek meg a gombabetegségek elleni védekezésről sem. Az almatermésűeknél a lisztharmat ellen kén, a varasodás ellen réz hatóanyagú készítményeket használhatunk (virágzás után csak a gyümölcsök viaszrétegének kialakulása után ajánlják a felhasználásukat az engedélyokiratok a perzselés elkerülése végett, ami a körtére, kajszira és őszire fokozottan érvényes).
Fontos tudni, hogy a BT készítmények nem keverhetők lúgos kémhatású gombaölőszerrel, növénykondicionálóval, így semmiképp ne keverjék rézoxiklorid hatóanyagú termékkel, mészkénlével, vagy kálium-hidrogén karbonát tartalmú Vitisannal. A granulovírus hatását a tapasztalatok szerint viszont segíti, ha réztartalmú szerrel együtt juttatják ki, mert ez ösztönzi a molyok táplálékfelvételét és így több granulovírus jut a szervezetükbe. Almatermésűekben a finom rezek engedélyezettek (ld. 1. felhívás), de a kénes gombaölők (6. felhívás) is elfogadható hatásúak a csonthéjasok levélbetegségei ellen.
► Felébredtek a csigák is, kedden fényképeztem a csapatot. Sörcsapda, tejsavó, hajnali összeszedés, ágyások árkolása, indiai futókacsa, kávézacc, csigaűző növények, fokhagymapermet és még hosszan sorolhatnám az internetes ajánlásokat.
► A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Fővárosi Szervezete a héten beindította a fénycsapdáját. Így olyan kártevőkről is írni fogok, melyekre még nem fejlesztettek ki feromoncsapdákat.
2020.05.08.
Zsigó György és az ÖMKi munkatársai