Öko-Expó Hajdúnánáson
2022 szeptember 8.-9.-én rendezte meg a NAK Hajdú-Bihar Megyei Szervezete a III. Öko -Expo kiállítást és konferenciát Hajdúnánáson, a Kendereskertben, amelyen az ÖMKi is képviseltette magát.
A szakmai programokat Szólláth Tibor, Hajdúnánás Város polgármestere, a Kelet-magyarországi Biokultúra Egyesület elnöke, a NAK környezeti és fenntarthatóságért felelős országos alelnöke nyitotta meg. Ezután Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a MAGOSZ elnöke videóüzenetben köszöntötte a résztvevőket, ahol kiemelte az ökológiai gazdálkodás egyre növekvő jelentőségét a fenntartható agrártermelésben. A magyar ökológiai gazdálkodás helyzetéről és kihívásairól tartott előadást Dr. Roszik Péter, a Magyar Biokultúra Szövetség általános alelnöke tisztségét is betölti.
Ezután külföldi előadók következtek, akik az ökológiai gazdálkodás egy-egy aktuális problémakörét mutatták be, mint például a holland Wim Heijman (Wageningen University), a román Camelia Sava és munkatársai (University of Sibiu), és Nagy Miklós (Bioterra - Romániai Ökogazdák Szövetsége), a szerb Jovan Crnobarac (University of Novi Sad,), és a horvát Monika Marković (Faculty of Agriculture, Eszéki Egyetem).
Ezután az Agrárminisztérium részéről Európai Uniós támogatásokról hallhattunk az ökológiai gazdálkodásban, a hulladékgazdálkodás kihívásairól az Eco Bihor Kft, a mechanikus gyomszabályozásról Dr. Vad Attila tudományos főmunkatárs DE AKI, DTTI Látóképi Intézetigazgató beszélt. Az első nap szakmai programját szántóföldi gépbemutató zárta, ahol megtekinthettük a robotizált sorköz művelést az Evofarming Kft. robottraktorával, Einböck gyomfésűt, küllős kapát, és kamerás kultivátort mutatott be a Vektor Kft, Garford sor- és tőköz kultivátort pedig a Tomelilla Kft. Növényvédelmi drónt mutatott be az I.S.M. Technology Kft. és az OrganicLife Kft.
A második napon, szeptember 9.-én Szólláth Tibor bejelentette az Önellátás Napja kezdeményezést, amelyhez a Debreceni Egyetem és Hajdúnánás önkormányzata is csatlakozott. A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar részéről Dr. Stündl László az Ökológiai Gazdálkodási– és Tudásközpontja megalapítását jelentette be.
Ökológiai gazdálkodás elvi és gazdasági megfontolásairól tartott előadást Dr. Jávor András, a Debreceni Egyetem egyetemi tanára, rektori főtanácsadó. A gazdálkodás fenntarthatóságát hangsúlyozva elmondta, hogy napjainkban a Föld erőforrásainak másfélszeresét használja fel az emberiség, aki ha európai szintű életminőségen élne, ez háromszor annyi erőforrást igényelne, mint amennyi jelenleg rendelkezésre áll. Ezt követően az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet friss eredményei címmel tartott előadást Dr. Hunyadi Éva, Földi Mihály és Dr. Berényi Üveges Judit, melynek során bemutatásra került az ÖMKi tevékenysége, és a szántóföldi kutatások, melyek legfontosabb témái a pelyvás gabonák, őszi búza fajtatesztek, fehérjenövények, és a regeneratív talajművelés.
Ezután előadások hangzottak el a székelyföldi biogazdálkodásról, Debreceni Egyetem MÉK egyetemi oktatásában és kutatásában a környezetbarát technológiák és biogazdálkodás szerepéről, a talaj biológiai aktivitásáról a biogazdálkodásban, az átállás tapasztalatairól, az ökotermesztés hazai helyzetéről, és az FMC biológiai termékeiről, az ősi kalászos gabonák piaci helyzetéről, a mechanikai gyomszabályozásról és a dróntechnológiáról. Ezután kerekasztal beszélgetések következtek a környezetvédelem és gazdálkodás együttműködési lehetőségei, a klíma változásra adott lehetséges válaszok és a precíziós agrotechnikák témakörében.
A több tucat kiállítói stand között az ÖMKi is képviseltette magát, és a rendezvény mindkét napján fogadta az ökológiai kutatás és gyakorlati eredmények iránt érdeklődőket. A gazdag szakmai program és a nagy érdeklődés mutatta a rendezvénysorozat létjogosultságát, hiánypótló jellegét, és előrevetíti annak sikeres folytatását az elkövetkezendő években is.