Növényvédőszermentes hét a svédországi Uppsalában
A kémiai növényvédő szerek mennyiségének és kockázatának csökkentésére több európai és globális megállapodás is született az elmúlt években, hiszen a környezetre és az emberi egészségre gyakorolt negatív hatásaik bizonyítottak. Annak érdekében, hogy az eredményeket az európai és tagállami döntéshozók komolyabban figyelembe vegyék, a szakértők és a kutatók arra törekszenek, hogy 2050-ig komplex, kémiai növényvédőszer nélküli mezőgazdasági- és élelmiszer-rendszereket tervezzenek.
Globális és európai célokhoz igazított kutatás
Az Európai Kutatási Szövetség a Kémiai Növényvédőszermentes Mezőgazdaság Felé (European Research Alliance Towards a chemical-Pesticide-Free Agriculture, vagy röviden ERA Pesticide-Free) 2020 elején jött létre. A 35 európai kutatószervezetet összefogó szövetség célja, hogy új, közös kutatási stratégiákat dolgozzon ki a kémiai növényvédő szerektől mentes, fenntartható európai agrár-élelmiszeripari rendszerek kialakítása érdekében. Az ERA Pesticide-Free elnöke Christian Huyghe, az INRAe tudományos igazgatója, a két alelnök pedig Alain Gaume, az Agroscope vezetője és Dr. Drexler Dóra, az ÖMKi ügyvezetője. A tudományos társaság tagjai között ott vannak Európa vezető növényvédelmi kutatóhelyei.
A kutatási szövetség 2023. május 23-ai közgyűlésén (General Assembly) Varga Korinna, az ÖMKi szakpolitikai csoportvezetője online előadást tartott az EU Agroökológiai partnerségéről, Dr. Drexler Dóra pedig egy műhelymunkát vezetett a Pesticide-free Alliance jövőbeli stratégiai célkitűzéseiről.
2022 júniusában az INRAe által Dijonban szervezett első ERA Pesticide-free tudományos konferencián 150 agrárkutató és szakember vett részt Európa különböző országaiból (köztük az ÖMKi munkatársa is), hogy megosszák és megvitassák a kémiai növényvédő szerek fokozatos csökkentése mellett is termelékeny agrárium működő megoldásait. Ennek folytatásaként 2023. május 24-én tudományos és szakpolitikai témákat egyaránt felvonultató konferenciát szerveztek a mezőgazdasági növényvédelem jövőjéről a svédországi Uppsalában, az EU soros elnökségi prorgamja és a peszticidmentes hét keretében.
Az "Európai vegyszermentes mezőgazdaság 2050-ben" című tanulmány bemutatása
A konferencián az INRAe bemutatta az "Európai vegyszermentes mezőgazdaság 2050-ben" című előretekintő tanulmány eredményeit, melyen 144 szakértő, tudós és érdekelt fél dolgozott együtt két éven át. Arra a kérdésre keresték a választ, hogy 2050-re megvalósítható-e Európában a hatékony növényvédelem a kémiai növényvédőszerektől mentes mezőgazdaságban, és hogyan lehet áttérni erre a termelési módra. Milyen feltételek mellett lenne lehetséges az átalakulás? Milyen hatással lenne a termelésre, a földhasználatra, a kereskedelmi mérlegre és az üvegházhatású gázok kibocsátására?
Három lehetséges forgatókönyv hatását számszerűsítették négy esettanulmány segítségével. A kutatás legfőbb üzenetei:
- A cél elérése érdekében a teljes élelmiszerrendszert figyelembe kell venni, és a lánc minden szereplőjét be kell vonni, a termelőktől kezdve a fogyasztókon át egészen a döntéshozó hatóságokig.
- A kémiai növényvédőszermentes mezőgazdaságra történő átálláshoz a növényvédőszer-használat csökkentésére irányuló európai politikai döntések összhangban lévő kombinációjára lesz szükség, amely más szakpolitikákkal, például az élelmiszerpolitikával, a közös agrárpolitika (KAP) átalakításával támogatja az átmenetet, valamint olyan gazdasági eszközökre, amelyek a kereskedelmi megállapodásokon keresztül peszticidmentes piacokat teremtenek.
- Az átálláshoz a különböző érdekelt feleknek osztozniuk kell a termesztési rendszereik, valamint a mezőgazdasági és agrár-élelmiszeripari kínálat átalakításának kockázatában.
Forrás: INRAe