Öko növényvédelmi módszerek szőlő levélatka és poloskaszagú szilvadarázs ellen
2020. évi 7. felhívás növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek
Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!
► Szerencsésen alakul a tavasz a tafrina és virágfertőző monília szempontjából. A meleg és száraz időjárás egyik gombának sem kedvez. Óbudán a meggy is gyorsan virágba borult, kevesebb lehetőséget kapott a gomba a fertőzésre. Az érzékeny fajtát így is megtalálta a tafrina, a bal oldali fotó kedden készült őszibarackról.
► Ugyanekkor fényképeztem a fejművelésű szőlőt is, ez a tőke nemsokára virágozni fog. Ebben a fejlődési stádiumban már látszódna a rügypikkelyek alatt áttelelő szőlő levélatka kárképe. Torzult kisméretű levelekkel fakad a beteg növény. Olyan kert is van, ahol évek óta gondot okoz, és mindenképpen védekeznek ellene.
Sajnos a tünetek összetéveszthetőek más károsítással is, mikroszkópos vizsgálattal lehet megtalálni az okot. Érsek László kollégám fotóján, jól láthatóak az atkák szívásától csökött tavaszi hajtások és a torzult levelek. A szőlő levélatka az egyensúlyban lévő öko szőlőkben ritkán jelenik meg, mivel azokban az ültetvényekben, amelyekben a rovarölőszereket nem használják, kialakul a ragadozó atkák olyan létszáma, amely nem engedi a szőlőt károsító atkák felszaporodását. Az egyik legfontosabb lépés a szőlő aljnövényzetének kialakítása (azaz ne legyen csupasz, fekete, tisztára kapált a szőlő talaja, az élő, virágzó aljnövényzettel biztosítunk élőhelyet és táplálékot a hasznos élő szervezeteknek). A ragadozó atkák kereskedelmi forgalomban is kaphatók, azonban a Typhlodromus pyri néven forgalomba hozott termék kihelyezésének időszaka már lejárt. A termék filccsíkokat tartalmaz, amelyben nyugalmi állapotban található ragadozó atkák vannak. A filccsíkok kihelyezésének időszaka december-február között van. Aki szeretné, jövő télen kipróbálhatja! A szőlő lisztharmata ellen használt kén az atkákat is gyéríteni fogja, köztük a ragadozó atkákat is, ezt is érdemes észben tartani a kezelések ütemezésekor.
Az atkák kicsik, a készítmények többsége pedig kontakt hatású, azaz érintkeznie kell a kártevővel, ezért kiemelt jelentősége van a növényi olajokból készülő nedvesítő szereknek (pl. Wetcit) vagy egyéb hatásfokozó szereknek (pl.: Eco-Film), a kisméretű cseppeknek, a bőséges permetlének és a permetezés időzítésének.
► Virágzik a szilva, ígéretesen donganak a méhek. A jól sikerült megtermékenyítés után a szilvafák eldobják a feleslegesnek ítélt gyümölcseiket. Ez a természetes gyümölcsritkulás. Korábbi fagyhatás, vírusfertőzés, tápanyaghiány miatt is megtelhet a fa alja az apró gyümölcsökkel. Ha kirágott, fekete ürülékkel teli a kis szilvák belseje, akkor a poloskaszagú szilvadarazsak a tettesek. A nőstények a szilvavirágok magházába rakják a tojásaikat, ebből kelnek ki a károsító lárvák. Ahol korábban gondot okoztak és az idén még csapdázták is a repülő darazsakat a fehér színű ragacslappal (Biocont vagy Csalomon PALf), ott most kell védekezni. A ragacsos lapok, abban az esetben, ha csak 1-2 szilvafa van a kertben jelentős számú poloskaszagú szilvadarazsat képesek összefogni. A ragacsos lapokat nem szabad hetekig kint hagyni, virágzást megelőzően kell kihelyezni sziromhullás után 1 hétig legyenek kint, utána háztartási hulladékként kell megsemmisíteni, kukába dobni. Törekedni kell a lehullott gyümölcsök folyamatos összegyűjtésére és eltávolítására. Hasznos lehet a fa koronája alatti terület felásása, bolygatása is. Hobbikertészek számára jelenleg nincs olyan növényvédőszeres technológia, amit ajánlani tudnánk, az előzőekben felsorolt megelőző intézkedéseken túl.
► A kert összes virágzó növényénél be kell tartani a méhveszélyességi előírásokat! Ezeket a szabályokat a mézharmatos növényekre és a méhek által látogatott virágzó gyomokra és a kerítésen kívüli utcai növényekre is alkalmaznunk kell! A jogszabály természetesen az ökotermesztőkre is vonatkozik.
- A „méhekre kifejezetten veszélyes (kockázatos)” készítményekkel a virágzás idején sohasem dolgozhatunk.
- A „méhekre nem jelölésköteles” (korábban a méhekre nem veszélyesnek hívták) készítményekkel általában mindig kezelhetünk.
- A „méhekre mérsékelten veszélyes (kockázatos)” készítményekkel kizárólag a méhek napi aktív repülésének a lezárulása után, legkorábban a csillagászati naplemente előtt egy órával lehet megkezdeni a permetezést és legkésőbb 23 óráig be kell fejezni. A készítmények besorolását mindig megtalálják a szer címkéjén.
Budapest, 2020. április 10.
Zsigó György és az ÖMKi munkatársai