Növényi génmegőrzés - Farmer's Pride - Zárókonferencia
Június 28 és július 1 között, több mint 150 fő részvételével, a virtuális térben került megrendezésre a Farmer’s Pride H2020 projekt záró konferenciája.
Az első napon olyan kezdeményezések mutatkoztak be, amelyek az in situ génmegőrzés társadalmi értékének a megértésére irányulnak (például a tájfajták/gazdálkodói fajták forgalmazásával vagy a vad rokon fajok kedvező tulajdonságainak növénynemesítésben történő felhasználásával kapcsolatban), valamint ezeknek az értékeknek a népszerűsítésére törekszenek, mind jogalkotási szinten, mind az érintett potenciális szereplők körében.
A konferencia második napján olyan kezdeményezésekkel, például közösségi génbankokkal ismerkedhettek meg a résztvevők, amelyek támogatják és megkönnyítik a növényi szaporítóanyagok in situ használatát - például a populációk in situ jellemzését, a tulajdonságokkal kapcsolatos információkhoz való hozzáférés biztosítását és a mintákhoz való hozzájutás módját, valamint a vetőmag-rendszerek szereplői közötti együttműködést. Magyarországról a Magház (www.maghaz.hu) közösségi génbank került bemutatásra.
A harmadik nap az in situ megőrzés gyakorlati megvalósítására összpontosított, az előadók jól működő példákat mutattak be az optimális populáció méretét, a populációk kezelését és az in situ és ex situ génmegőrzés összehangolását tekintve.
A konferencia utolsó szekciója keretében került megvitatásra a növényi genetikai erőforrások in situ megőrzését és fenntartható felhasználását szolgáló európai hálózat létrehozása. Szó volt a hálózat irányításának és működésének szempontjairól, az érdekelt felek számára nyújtott előnyökről és a hálózat kereteiről, valamint annak hosszútávú működéséről, fenntartásáról. A program végén döntéshozók és szakértők osztották meg a hálózattal kapcsolatos véleményüket egy kerekasztal beszélgetés során.
A konferenciát az érdekelt felek visszajelzése és a hálózat elindításához szükséges következő lépések megvitatása zárta.
A projekt részleteiről itt olvashattok bővebben.