Molykártevők elleni védekezés biokertben és más aktuális növényvédelmi teendők
2022. évi 10. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek
Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!
Az esőtől szépen kizöldültek a kertek. Ahogyan az várható , ebben az időszakban számos kórokozó kórképe, kártevő kártétele látványos a kertekben, köztük az őszibarack és a szilva tafrinája. Amit most látunk az őszibarack fákon tafrina-fertőzésként, az ellen már tehetetlenek vagyunk. A tafrina lappangási ideje hosszú, 4°C felett párás, ködös, csapadékos időben már fertőz, de ha beköszönt a meleg, már nem terjed tovább, lásd az idei 5. felhívást. A szilvának saját tafrinája is van, a fotón négy beteg, torz bábaszilva vesz körül az egy szem egészséges gyümölcsöt. Május 11-i fénykép.
A szórványos kis esőktől, a hajnali párától folyamatosan nedvesek a levelek és mivel a meleg is megérkezett, az almatermésűek varasodása most robbanásszerűen terjedhet. Az érzékeny fajtákon megelőzésképpen permetezni kell (lásd az idei 6. felhívást).
Az idei hűvös és csapadékos tavaszon a csonthéjasokat súlyosan fertőzte a virágfertőző monília gomba. Már csak a metszőolló segíthet, minél gyorsabban vágják vissza a száradó ágakat. Tavalyi kisfilmünkben részletesen bemutatjuk, hogyan kell ezt a visszametszést elvégezni.
Az idén is felállítottuk azokat a csapdákat, melyekkel legfontosabb gyümölcskártevők rajzását tudjuk követni. Budapesten, Budakalászon, Győrben, Debrecenben, Maroslelén és Siklóson működtetik ezeket az előrejelző eszközöket a lelkes kollégáim.
Nem érdemes sűríteni a megfigyelő kertek számát, mert igazán pontos tájékoztatást úgyis csak a saját kertünkben felállított csapdáktól várhatunk. Általános tájékoztatásra, a figyelem felhívására viszont kiválóan használhatóak az országos adatok. Érdemes nyomon követni ezeket az országos adatokat, melyek a honlapunkon is elérhetők. Gyakorlatilag az összes molykártevő megjelent!
Lassan készülhetünk a molyok elleni védekezésre is. Nem kell elsietni a védekezést. Egyrészt, mert kezdetben csak a hímek repülnek, másrészt, mert még nem kapták meg a tojások azt a hőmennyiséget, ami a lárvák kifejlődéséhez kellene.
(Aki egy kicsit el szeretne mélyedni a feromoncsapdák használatában, annak érdemes követni dr. Hári Katalin kolléganőm hőösszegszámításos heti leveleit. Kati heti „jelentéseit” és az eddigi webkamerás munkáját, egy diaképes előadását és a webkamera fotóját megtalálják itt.)
A gyümölcsmolyok és a lombkárosító molyok ellen is közvetlenül kikelés után, a fiatal lárvák ellen kell védekezni. A védekezés alapja a Bacillus thuringiensis hatóanyagú Dipel DF mikrobiológiai növényvédőszer vagy a Cydia pomonella Granulovirust tartalmazó Madex.
„Hányszor kell permetezni, hogy ne legyen kukacos a gyümölcsöm?” - kapom a kérdést gyakran. Erre a kérdésre nem tudok válaszolni. A szélsőséges időjárás és több molyfaj elhúzódó rajzása miatt már nem lehet naptárhoz kötni a permetezéseket.A termőhely adottságai, a szomszédos kertekből beáramló kártevők és hasznos szervezetek mennyisége, a saját fajtánk egyedi fogékonysága vagy ellenállóképessége, a termesztési cél mind befolyásolja a kertünkben végzendő növényvédelmi teendőket.....
Jó egészséget, jó kertészkedést:
Zsigó György, NMNK és az ÖMKi csapata
Budapest, 2022. május 12.