Megtartották az első ALL-Ready konzorciumi találkozót Párizsban
Március elején megrendezésre került az első éves ALL-Ready konzorciumi találkozó, melynek a projekt koordinátor, a Francia Nemzeti Mezőgazdasági, Élelmezési és Környezetvédelmi Kutatóintézet (INRAE) adott otthont. A projektpartnerek közötti személyes megbeszélések – amelyek annyira hiányoztak a járvány ideje alatt – bizonyosan újabb lendületet adnak az európai agroökológiai partnerséget, illetve a jövőbeli európai hálózatot építő ALL-Ready projektnek.
A hibrid formában megrendezett első éves ALL-Ready konzorciumi találkozót 2022. március 8-9. között tartották Párizsban az INRAE intézetében. A projektpartnereken kívül az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatósága (DG AGRI), valamint a Mezőgazdasági Kutatási Állandó Bizottság (SCAR) agroökológiával foglalkozó munkacsoportja is részt vett a megbeszélésen.
A találkozó célja az eddig elért eredmények, illetve a legfőbb megállapítások áttekintése volt a munkacsoportok közötti együttműködés továbbépítése, valamint az ALL-Ready projekt tevékenységeinek megfelelő kontextusba helyezése érdekében az agroökológiával foglalkozó élő laboratóriumok és a kutatási infrastruktúrák közötti jövőbeli európai partnerség keretében. Végül, de nem utolsó sorban a partnerek meghatározták a projekt második felében elvégzendő feladatokat is.
Az első nap a projektpartnerek összegyűjtötték az egyes munkacsoportok legfőbb eredményeit és megállapításait, és megvitatták az agroökológiai átmenetben, a jövőbeli európai hálózatban és az európai agroökológiai partnerségben betöltött szerepüket .
A második napon a résztvevők a jövőbeli európai hálózatra és az agroökológiai partnerségre koncentráltak olyan kérdések megválaszolásával, mint például:
- Hogyan járul hozzá a teszthálózat a jövőbeli hálózat, illetve partnerség létrehozásához? Hogyan fog történni a tudás megosztása a jövőben (pl. a gazdálkodók között)?
- Mi az élő laboratóriumok, illetve a kutatási infrastruktúrák valódi szerepe az agroökológiai partnerségen belül?
- Hogyan lehet összekapcsolni a partnerséget és a hálózatot, illetve hogyan hatnak egymásra/kommunikálnak egymással?
- Melyek a hálózat által létrehozott hozzáadott értékek?
A résztvevők egyetértettek abban, hogy a tevékenységeket illetően az alábbiak szükségesek:
- az adott helyhez/tájhoz köthető kezdeményezések megerősítése,
- az agroökológiai átmenethez köthető kutatások transzdiszciplináris jellegének növelése,
- együttműködés a fenntartható élelmiszer-rendszerekkel foglalkozó partnerség, a Talaj Misszió, valamint a mezőgazdasági termelékenységet és fenntarthatóságot célzó európai innovációs partnerség (EIP-Agri) hálózatai között,
- a kutatási eredmények elérhetővé tétele a kutatók számára.
Ehhez az utolsó ponthoz kapcsolódóan a résztvevők kihangsúlyozták, hogy a teszt-, valamint a jövőbeli európai hálózat jó lehetőséget biztosít arra, hogy olyan tudást/bizonyítékokat halmozzunk fel, illetve osszunk meg, amelyek nem csupán tudományosak, hanem gyakorlatiak és a szakpolitika alakításában is felhasználhatóak. Társadalmi és üzleti szempontból fontos, hogy az agroökológiai átmenetbe a szélesebb társadalmi rétegeket és az érintetteket inkluzív módon vonjuk be. Továbbá a gazdálkodókat jobban meg kellene becsülni a tudásuk miatt, valamint a helyi hangokat is fel kellene erősíteni EU szinten. Szintén kiemelték, hogy az élő laboratóriumokat és a kutatási infrastruktúrákat először az ALL-Ready projekt keretén belül kapcsolták össze egymással, ezáltal szilárd alapot biztosítva a jövőbeli hálózatnak.
A cikk forrása: https://www.all-ready-project.eu/communication/news-events/news/consortium-meeting.html
Tudj meg többet az ALL-Ready projektről: https://old.biokutatas.hu/hu/page/show/all_ready