Megelőzéssel a tafrina ellen a biokertben
2021. évi 4. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek
Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!
► „Pénteken frontfelhőzet vonulhat át fölöttünk, amelynek útját többfelé kísérheti eső, zápor. A hajnali 1-8 fokról délutánra 7 és 15 fok közé emelkedik várhatóan a hőmérséklet.” A tafrina gomba továbbterjedéséhez a párás, nedves időjárás és a 4-8 0C átlaghőmérséklet az optimális. Amennyiben beigazolódik az OMSZ előrejelzése, akkor az őszibarack és nektarin fajtákon számolnunk kell a levélfodrosodást és levélhullást okozó tafrinával. Különösen a nektarin és a sárgahúsú fajták szenvedhetnek tőle.
A fotó ma reggel készült Bonanza őszibarack fajtán. Kipattantak a levélrügyek és a néhány milliméteres zöld levélkéket már most is megtalálhatja a gomba. A fertőzés után csak 1-2 héttel jelentkeznek a deformálódott, elszíneződött levelek. Tehát nem várhatunk a tünetek megjelenéséig, csak megelőzéssel (preventíven) lehet védekezni ellene! Az első lépés már megtörtént, ez a rezet is tartalmazó lemosás volt. De most ismételni kell a réztartalmú gombaölőkkel. Rügypattanás után a modernebb, kevésbé perzselő készítmények közül érdemes választani, de az alacsonyabb sóbb dózisokkal dolgozva az 1. felhívás mellékletében felsorolt rezes gombaölők bármelyike alkalmas lehet amennyiben az tafrinára és őszibarackra engedélyezett.
Sokan még mindig félnek a réztől az őszibarackban. Kénytelenek vagyunk még egy esetleges perzselést is kockáztatni a rezek későbbi kijuttatásával, mert nincs más lehetőség a biotermesztők kezében. A modern készítmények közül kiemelkedik a CUPROXAT FW, amelynek hatóanyaga a tribázikus rézszulfát. A szer jó esőállósága mellett nem vagy alig perzsel és tafrina ellen őszibarackban levélrügy pattanástól pirosbimbós állapotig, illetve szükség esetén virágzás végétől egészen a fajtára jellemző szineződés megjelenéséig. Ügyeljünk a 21 napos élelmezésegészségügyi várakozási idő betartására!
A kis leveleket kell befednünk a permetlével, ezért apró cseppekkel permetezzenek, tapadást elősegítő segédanyagokkal. A fodros levelek leszedése is lassíthatja a kórokozó terjedését. Amennyiben hűvösen, esősen folytatódik az év, még a nyár közepén is küzdhetünk a tafrinával. Ebben az esetben ismételni kell a kezelést akár 5–7 naponta, amíg a levegő hőmérséklete nem éri el a 15–20 °C-t, ekkor leáll a gomba károsítása. Figyeljük meg a fáinkat, és ne feledjük el, hogy a majd májusban látható nagyon látványos tünet, a levelek deformálódása és színeződése 2-3 héttel korábban bekövetkezett fertőzés következménye!
► Ma virágzásra készülődő kajszival is találkoztam. Amennyiben hűvös, párás marad az időjárás, akkor a virágfertőző moníliával is gondunk lesz. A védekezés lehetőségeiről szól a következő felhívás. Minél több virágot védjünk meg, mert még a fagyok is jöhetnek. „A hónap végén már kifejezetten sarkvidéki eredetű levegőre számíthatunk” - jósolja az Agronaptár.hu.
► A bíborlevelű díszalma penészes gyümölcsmúmiáit Budán, egy parkban találtam. A díszfák, dísznövények károsítói veszélyt jelenthetnek a kertekre is. A díszalmafa egészsége miatt, de a közelben termő almafák érdekében is, le kellene szedni a moníliás gyümölcsmúmiákat és az erősen pajzstetves ágai miatt olajos lemosást is javaslok.
Üdvözlettel:
Zsigó György és az ÖMKi csapata
A témában készült videó az alábbiakban érhető el:
Az összes eddig megjelent felhívás itt érhető el.