Levéltetű és szürkepenész elleni védekezés a biokertben és más aktuális növényvédelmi teendők
2022. évi 12. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek
Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!
Keleten az aszállyal küzdenek a kertészek, míg nyugaton jobb helyzetet mutat a met.hu térképe. Jelentősen változni fog a helyzet, a következő napokban az előrejelzések szerint további esők várhatók, akár egyhavi csapadék 1-2 nap alatt leeshet. Egész biztos, hogy a növényvédelmi gondjaik is eltérőek a zalai és a nyírségi gazdáknak. Abban viszont hasonló a helyzetük, hogy valamilyen szinten mindenhol számolniuk kell az alábbi károsítók közül valamelyikkel.
Általánosságban el lehet mondani, hogy erős levéltetű fertőzéssel küzd mindenki (7. felhívás). Szerencsére eddig sehol sem alakult ki járvány a kórokozó gombák támadása nyomán. Ez nem azt jelenti, hogy nem kellett védekezni pl. a lisztharmat (6. felhívás) vagy a varasodás és a rozsdagombák ellen (11. felhívás). Az ültetvényekben, ahol a termésbiztonság érdekében nagyobb biztonságra törekednek, már többször is permeteztek.
A pünkösdi hétvégére megjött az eső, ez belobbanthatja az almatermésűek varasodását és a bogyósok, csonthéjasok levélbetegségeit. Az esők hatására valószínűleg felerősödik a szamóca szürkepenészes rothadása. A szürkepenész vagy botritisz polifág, azaz sokgazdás kórokozó.
A gomba a növény minden részét megtámadhatja. Az élettelen szerves anyagokon (növényi maradványok, pollen, stb.) is meg tud élni, tehát mindig jelen van, folyamatosan számíthatunk a fertőzésre. Csak a nedves, párás időjárásra és a fertőzésre alkalmas növényi részekre vár. A sűrű ültetéssel, a túlzott nitrogén trágyázással, a lombot érő öntözéssel, a talajjal érintkező szamócaszemekkel kedvez a kórokozó fejlődésének. A szürkepenész szinte valamennyi kertészeti növényt károsítja, a bogyósokat (a szamócán kívül a málnát, szedret, ribiszkéket, kabakosokat, paradicsomot, tojásgyümölcsöt, salátákat). Használható ellene – rövid várakozási idővel – a kálium-hidrogén-bikarbonát hatóanyagú Vitisan, és több egyszerű anyag, így a csalánlé és a mezei zsurló is.
A cseresznyelégy (lásd a 11. felhívást) és a gyümölcsmolyok is „hozzák a formájukat”, mindegyik faj rajzik. Sajnos a keleti gyümölcsmoly, a szilvamoly és már az almamoly esetében is fel kell készülnünk arra, hogy egybefolynak a nemzedékeik. Folyamatos a rajzásuk, így a párzásuk és a tojásrakásuk is. Tehát a hernyókra is mindig számítanunk kell. A védekezésről a 10. felhívásban írtunk.
Nagyapáink még rendszeresen használták a levéltetveket terjesztő, ápoló hangyák elleni ragacsos övet és az almamoly elleni küzdelemben jól bevált száraz hernyófogó övet. Jó leírást találtam ezekről a gazigazító oldalán.
Kipróbálásra ajánlom az egyszerű anyagok közül a csalán kivonatot (7 nap é.v.i. azaz élelmezésegészségügyi várakozási idő !!!), a fűzfakérget, a konyhasót, a lecitint, a mezei zsurlót, a szódabikarbónát, a talkumot és a tehéntejet. A felhívásban megemlített károsítók megtalálhatóak az engedélyeikben. Ezeket letölthetik a NÉBIH honlapjáról.
A katicabogarak lárvái bebábozódtak, lassan a bábból kikel a kifejlett bogár, amelyik továbbra is segíteni fog nekünk. Másfél év alatt akár 6.000 tetűt is elpusztíthat egy egyed, de fiatal, kisméretű hernyókat, meztelen csigákat, rovartojásokat is eszik és a krumplibogar lárváját is megtámadja. A katicabogarak – így az őshonos kétpettyes és hétpettyes katicabogár, valamint a termesztőberendezésekbe telepített, majd onnan kiszabadult és az őshonos fajokat kiszorító harlekinkatica lárvája és kifejlett egyede is - ragadozó életmódot folytatnak, azaz predátorok. A múlt héten egy másfél perces kisfilmet is készítettünk a lárvájáról és a különös formájú bábjáról. Böngésszenek az internetes oldalakon és nézzék meg a videót!
Jó egészséget, jó kertészkedést:
Zsigó György, NMNK és az ÖMKi csapata
Budapest, 2022. május 23.