Kutatásainkról közérthetően
Tápanyagutánpótlás ökológiai kertészetekben
Az ökológiai gazdálkodásba bevont ültetvények területe már eléri az összes ültetvény 9%-át.
Ültetvények esetén kérdéses, hogy milyen eszközökkel lehet az ültetvények kondícióját javítani, a talaj tápanyagszolgáltató képességét és a talajéletet serkenteni, és hogy ezen műveleteknek milyen gazdasági vonzata van.
On-farm partnerünknél, a Csoroszlya Farm szilva ültetvényében beállított kísérletünk a tápanyagutánpótlás lehetőségeit vizsgálja. A kísérlet vezetője Allacherné Szépkuthy Katalin, az ÖMKi vezető szaktanácsadó munkatársa. Fontosnak tartja a tudomány és mindennapos gazdálkodási gyakorlat között kialakult párbeszéd ösztönzését, és hogy az ökológiai gazdálkodás alapelveit minél több termelő megismerje, és ha nem is vállalják a teljes üzem átállítását, legalább egyes elemeket használjanak: köztesvetésekkel, vegyes kultúrákkal csökkentsék a peszticidek alkalmazását, tudatosan alakítsanak ki és kezeljenek biodiverzitási célú területeket.
A kísérleti helyszínen négy lehetséges technológiai alternatívát hasonlítunk össze: helyi állattartótól származó marhatrágya, szárított baromfitrágya, vinasz használata és a talajon keresztüli tápanyagutánpótlás mellőzése. A szilvafák növekedési erélyén és a termés mennyiségi és minőségi jellemzőin kívül a talajélet jellemzőit, a talaj mikrobiológiai aktivitását is értékelni fogjuk. Az elmúlt napokban megtörtént a szervestrágya és a baromfitrágya kijuttatása és talajba forgatása.
Forrás: ÖMKi