Közösségi tervezés gyakorlatai az agroökológiában: Agroecology-TRANSECT műhelymunka Magyarországon
Öt ország szakembereivel közösen tartott háromnapos műhelymunkát április 19-21. között Budapesten és Tokajban az ÖMKi az Agroecology-TRANSECT projekt keretében. A Wageningeni Egyetemmel közösen szervezett esemény célja az volt, hogy segítse a projekt kutatás-fejlesztésben aktív szereplőit a szükséges transzdiszciplináris megközelítés praktikus részleteinek az elsajátításában.
Az Agroecology-TRANSECT projekt kitűzött célja, hogy a partner szervezetek közös, országokon átívelő tudás és kompetencia bázis kiépítés részeként olyan újszerű eszközöket dolgozzanak ki, amellyel az agroökológia előnyei jobban számszerűsíthetők az éghajlat, a biológiai sokféleség és a gazdaságok ellenálló képességének szempontjából.
Az ENSZ által meghatározott agro-ökológiai alapelvek
https://www.agroecology-europe.org/our-approach/principles/
Ezen eszközök és adatok használatával az agroökológia alapelvei és gyakorlati haszna érthetőbbé és kézzelfoghatóbbá válik a gazdálkodók, a tanácsadók, a politikai döntéshozók és az értéklánc egyéb szereplői számára. A projekt keretében a szakemberek felmérik, hogy a szakpolitikai eszközök hogyan segítik, vagy éppen korlátozzák az agroökológia elterjedését, és átfogó, lépték-specifikus szakpolitikai ajánlásokat fogalmaznak meg az agroökológiában rejlő lehetőségek kibontakoztatására, regionális és uniós szinten egyaránt. Ezek az ajánlások hatékonyan tudják támogatni a kulcsfontosságú uniós szakpolitikai célok elérését, például a Közös Agrárpolitikát, a Zöld Megállapodást és a "Termelőtől a fogyasztóig" stratégiát.
Az ÖMKi a Wageningen Egyetemmel közösen vezeti a projekt Transzformatív Tanulási Platformját (WP3), ami 11 európai Innovációs Központot koordinál, valamint kiértékeli ezen központok agroökológiai potenciáljának kibontakozási folyamatát. Emellett, az ÖMKi a „Fajgazdag sorköz-gyepesítés” élő laboratóriumi projektjével egy magyar innovációs központot is képvisel.
Az ÖMKi további szerepe a projekt kommunikációjában az EU-szintű szerepvállalás, rendezvények, webináriumok szervezése, valamint az Agroecology-TRANSECT mesterkurzusok kialakítása.
Az április végi, háromnapos műhelymunka módszertana a „Co-innovation” megközelítést követte (társinnováció v. közösségi innováció). Az ezen alapuló egyéni és csoportos megbeszélések keretében számos agroökológiai rendszerszemléletet erősítő gyakorlatban vettek részt az Innovációs Központok. A cél az volt, hogy a Központok saját kutatás-fejlesztési tevékenységüket tematizálják, felismerjék a fő kihívásokat, akadályokat, segítő tényezőket, és ily módon azonosítsák a továbblépési lehetőségeket és jó gyakorlataik átadási lehetőségeit. A kutatás-fejlesztési tevékenységek részletes elemzése után a Központok akcióterveket dolgoztak ki az eredmények alapján.
Szisztematikus közösségi tervezési gyakorlat (2023. április 20. Tokaj)
A műhelymunkán résztvevő Innovációs Központok Dániából, Hollandiából, Belgiumból, a francia Guadaloupe szigetről, és Spanyolországból érkeztek. A projekt négy éve alatt pedig olyan tanulási utakat fognak feltérképezni a társinnovációs műhelymunkák segítségével, amelyek többek között gyakorlati támogatást nyújthatnak majd az agroökológiai átállás folyamatában más, hasonló kezdeményezések számára Európa-szerte.
A műhelymunkát az ÖMKi által vezetett magyar Innovációs Központnál történt tereplátogatás színesítette, amely során a résztvevőkmegtekintették az ÖMKi sorköz gyepesítéses kísérletét az egyik on-farm partnerünknél, a Hétszőlő Birtokon. A tokaji szőlészetben Makai Gergely vezette körbe a látogatókat és ismertette a korábbi évek sikeres kísérletének eredményeit. A szakember beszámolt a 2022-es aszályos év (kevesebb mint 250 mm csapadék hullott a tenyészidőszakban) hatásáról a kísérleti gyepesítésre és a szőlő ültetvény egészére. Bár a tavalyi évi szárazság a termés szinte egészét tönkretette, az öntözetlen szőlőtőkék túlélték a történelmileg is extrém időjárási jelenséget. Számos, a gyepesítésben használt faj is újra megjelent a területen, azonban az elvárt takaró hatás elérése érdekében a gyepesítés megismétlése elkerülhetetlenné vált.
Fajgazdag sorköz-gyepesítési technológiák célja A klímaváltozás kapcsán várhatóan fokozódni fognak a szélsőséges időjárási jelenségek, például a forró, aszályos nyári napok és a rövid időn belül lezúduló nagy mennyiségű csapadékhullások. Ezek a jelenségek a már csekély lejtésű ültetvények talaját is a víz- és szél erózió veszélyének teszik ki, ezért célszerű az évelő növények kultúráinak sorközét jól megválasztott és karbantartott sorköztakaró növényzettel borítani. A jól megválasztott fajok alkalmazásával nemcsak a terület természetvédelmi értékét növelhetjük, de elősegíthetjük a talaj jó szerkezetének kialakulását, a tápanyag-utánpótlást (pillangós fajok), és életteret biztosíthatunk a hasznos élő szervezetek számára is (pl. ragadozó atkák, pókok). https://old.biokutatas.hu/hu/page/show/fajgazdag-sorkoz-gyepesites
Az Innovációs Központok egy év múlva találkoznak újra Spanyolországban, hogy áttekintsék a kutatásaikban bekövetkezett változásokat, fejleményeket és közösen meghatározzák a következő lépéseket saját Központjuk számára.