A szántóföldi ökológiai gazdálkodásban a kenyérbúza (Triticum aestivum L.) az egyik legfontosabb és legnagyobb területet lefedő kultúra. Kifejezetten búza öko-nemesítéssel nem foglalkoznak a hazai nemesítőházak, azonban egyes konvencionális nemesítésből származó fajtákat alkalmasnak tartanak az ökotermesztésre. Ugyanakkor a környező országok vetőmagpiacán (így pl. Ausztriában) már megjelentek kifejezetten öko-nemesítésből származó, új búzafajták is, melyek hazai teljesítménye még kevéssé ismert.
Szántóföldi termelés a környezet terhelése nélkül
- Vizsgáljuk a búzafajták termőtájhoz való alkalmazkodó képességét, műtrágya és növényvédő szerek kijuttatása nélkül.
- Fontos információkkal szolgálunk a biogazdák számára a búzafajták teljesítményéről az ökológiai gazdálkodás körülményei között.
- Értékes visszajelzéseket kapnak a nemesítők és a forgalmazók is a fajtáik kiajánlhatóságáról.
- Innovatív fajta vizsgálati módszerek bevezetésével elősegítjük az ökológiai szántóföldi termesztés versenyképességét.
- Hozzájárulunk az ökológiai termelésből származó lisztek termékpálya-fejlesztéséhez, így a belőlük készült biotermékek hazai fogyasztásához.
Vizsgálataink
- A növények különböző fenofázisaiban végzett szemrevételezések során a gyomelnyomó képesség és az általános habitus felvételezése.
- A növénykórtani állapot vizsgálata.
- Beltartalmi mérések: fehérje, sikér, esésszám, és az igények változásának megfelelően akár egyéb értékek meghatározása (pl. hektolitertömeg, Zeleny-index).
- A betakarított termés növénykórtani értékelése, a mikotoxin termelésért felelős gombák és egyéb kórokozók képleteinek vizsgálata és esetenként a mikotoxinok analitikai vizsgálata.
- A terméshozamok mérése.
Eredményeink
- 2012-től immár több mint 50 fajtát hasonlítottunk össze. Az eredmények képet adnak az ígéretes, további vizsgálatokra illetve termesztésre alkalmas és ajánlható fajtákról.
- A hazai nemesítő-házakkal sikeresen dolgozunk együtt, de külföldi nemesítésű fajtákkal is foglalkozunk, melyek közül Magyarországon elsőként vizsgáljuk a legújabb, ökológiai gazdálkodók számára nemesített osztrák és német fajtákat.
- Úttörőmunkánk eredményeként a búza fajtatesztekben részvevő gazdaságok száma mostanra meghaladta a húszat.
- A tesztparcellákban a fajták szokványos vizsgálata mellett olyan innovatív kutatási módszereket is kipróbálunk, mint a multispektrális távérzékelés és a mezőgazdasági drónok alkalmazása.
- A termény feldolgozásában érintettek bevonásával kezdeményeztük a biobúza termékpálya hazai fejlesztését és a termékek fogyasztók általi tesztelését. Ennek keretében teljes kiőrlésű fajtaliszteket, s abból készült kenyereket értékeltünk.
- A LIVESEED projekt elnyerésével 2017-től nemzetközi szinten is folytatjuk a kenyérgabona teszteket és a hazai ökológiai fajta-nemesítés és ökológiai vetőmag-termelés előmozdítását, együttműködésben a martonvásári MTA Agrártudományi Központtal.