Hír Európa legnívósabb szakértői az élelmiszeripar és a mezőgazdaság jövőjéről
2024. szeptember 10-12. között, Budapesten, a Pesti Vigadóban megrendezésre kerülő Európai Ökogazdálkodási Kongresszus komplex programjában izgalmas előadásokon, érdekfeszítő panelbeszélgetéseken és piaci elemzéseken keresztül vizsgáljuk az ökogazdálkodási ágazat legfrissebb témáit és kérdésköreit.
A konferenciára olyan neves nemzetközi előadók, szakértők kaptak meghívást, akik széleskörű tapasztalatuk révén meghatározó szemléletet és véleményt képviselnek az élelmiszeripar és a mezőgazdaság jövőjét érintő témákban.
ökológiai gazdálkodás, Európai Ökogazdálkodási Kongresszus
RészletekHír Budapesten találkoznak az ökológiai gazdálkodás nemzetközi és hazai nagyágyúi szeptemberben
Szeptember 10-12. között immár 18. alkalommal szervezik meg az Európai Ökogazdálkodási Kongresszust, ezúttal a most júliusban kezdődő, féléves magyar EU elnökség hivatalos programja keretében Budapesten, a Pesti Vigadóban. Az Agrárminisztérium, az Ökológiai Gazdálkodók Európai Szövetsége (IFOAM Organics Europe) és az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) társszervezésében megvalósuló nagyszabású konferencia időszerű és az ökológiai gazdálkodási ágazat számára kiemelt fontosságú témákat tárgyal, párbeszédet folytatva az ellátási lánc szereplőivel, termelőkkel, feldolgozókkal, kereskedőkkel, kutatókkal és magas szintű szakpolitikai döntéshozókkal egyaránt.
ökogazdálkodás, Európai Ökogazdálkodási Kongresszus
RészletekHír Beszámoló a hajdúnánási Ökológiai Szántóföldi Fajtabemutatóról
Az ökológiai gazdálkodás egyik alappilére a jó fajtaválasztás. Ennek szellemében rendezték meg 2024. június 14-én a hajdúnánási Kendereskertben az Ökológiai Szántóföldi Fajtabemutatót a Debreceni Egyetem, a NAK és a Kelet-Magyarországi Biokultúra Egyesület szervezésében.
Mit csinál az ÖMKi?
Az ÖMKi Magyarország egyetlen, kifejezetten fenntartható mezőgazdasággal foglalkozó, önálló szervezete. 2011 óta azon dolgozunk, hogy gyakorlati eredményeket adó kutatásokkal, hiteles tanácsadással, hatékony ismeretterjesztéssel Magyarországon is biztosítsuk az ökológiai élelmiszer-termelés versenyképességét. Valljuk, hogy a jövő a hagyományt a tudományos kutatás és az innováció eredményeivel ötvöző ökológiai gazdálkodási formáké. Elmagyarázzuk, miért!
Miért jó a bio?
Olyan mezőgazdasági forma, illetve élelmiszer-termelési rendszer, amely a termelés során a helyi erőforrásokat és a természetes folyamatokat részesíti előnyben a külső adalékokkal és az emberi szervezetre káros természetidegen anyagokkal szemben. Az így termelt élelmiszerek változatosak és táplálóak, előállításuk nem szennyezi a környezetet.
Jó az egészségnek
Jó a Földnek
Jó a helyi termelőknek
On-farm kutatás
Az on-farm kutatás életszerű helyzetekben kivitelezett, egyszerű kísérletek beállítását jelenti működő gazdaságokban, illeszkedve a gazdálkodók által meghatározott termelési célokhoz. A kísérletek témáját a résztvevő gazdaságokkal közösen alakítjuk ki. A kutatások főbb területei a szántóföldi gazdálkodás, a kertészet és a szőlészet. Itthon egyedülálló hálózatunkat a 78. OMÉK Agrárfejlesztési Díjjal, 2018-ban E.on Energy Globe Díjjal, 2019-ben a KSZGYSZ Környezet Védelméért oklevelével is elismerték. A hazánkban egyedülálló on-farm projekt az Agrárminisztérium és az MNVH által megítélt jelentős összegű uniós keretből 2023-ig tovább bővülhet.