Hogyan adaptálhatóak a fajtatesztek az ökológiai ágazat igényeihez?
Az Európai Unió nagy részében a fajtavizsgálatokat konvencionális körülmények között végzik, így a vizsgálati kritériumok nincsenek az ökológiai gazdálkodás igényeihez igazítva.
Ez a megközelítés azonban hátráltatja az ökofajták regisztrációját és a gazdálkodók sem kapnak megfelelő információt a mezőgazdasági rendszerükben jól működő fajtákról. A LIVESEED felmérése alapján a gazdálkodók véleménye szerint a biogazdálkodást hátráltató egyik legfontosabb probléma a megfelelő fajták öko minősítésű vetőmagjának hiánya.
Február első hetében a LIVESEED és az INVITE Horizont 2020 projektek közös szervezésében Brüsszelben megvalósult műhelymunkájának keretében a fenti problémák bemutatása mellett az új 2018/848 ökológiai rendelet, az ökológiai heterogén szaporítóanyagok (OHM) és az ökológiai termesztésre alkalmas ökofajták (OV) (későbbiekben ökofajta) kérdésköre volt a központi téma.
A szervezők a téma hangsúlyozásával szeretnék felhívni a figyelmet az ökológiai körülmények között végzett fajtakísérletek, a fajtaregisztráció céljából történő hivatalos kísérletek és a fajták regionális alkalmasságának és teljesítőképességének felmérésére szolgáló posztregisztrációs tesztek szükségességére.
A műhelymunkán részt vettek ökológiai és a hagyományos nemesítők, nemzeti hatóságok, döntéshozók és a CPVO (Közösségi Növényfajta Hivatal) képviselői is.
A LIVESEED és az INVITE projektek bemutatását követően ökonemesítők előadásai következtek, majd Thomas Weber, az Európai Bizottság Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóságának képviselője a 2021-ben induló 7 éves ideiglenes kísérlet szervezésével kapcsolatban tájékoztatta a résztvevőket. Az ideiglenes kísérlet célja az ökofajták vizsgálatához adaptált DUS és Gazdasági érték vizsgálat módszerének kifejlesztése.
A délutáni műhelymunka keretében a résztvevők az alábbi témákkal foglalkoztak:
- Az ökológiai fajta leírása és jellemzői
- Idegentermékenyülő fajok DUS tesztje ökológiai nemesítésű fajták esetében (szántóföldi, zöldség, takarmánynövények)
- Öntermékenyülő fajok DUS tesztje ökológiai nemesítésű fajták esetében (szántóföldi, zöldség, takarmánynövények)
- Idegentermékenyülő fajok gazdasági érték vizsgálata ökológiai nemesítésű fajták esetében (szántóföldi, zöldség, takarmánynövények)
- Öntermékenyülő és vegetatív szaporítású fajokra adaptált gazdasági érték vizsgálat (szántóföldi, zöldség, takarmánynövények)
- Ökogazdálkodásra adaptált növényfajta-oltalom és termelési szabályok
A LIVESEED műhelymunka szorosan kapcsolódott az Európai Bizottság Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóságának másnap tartott üléséhez, ahol a 7 éves ideiglenes kísérlet végrehajtási és jogi szabályozásának kidolgozása kezdődött.