Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Élvonalbeli kutatás Ökológiai szemlélet Fenntartható jövő

Támogasd a munkánkat! hu en

Keresés


Szabadszavas keresés

Kategória

Téma

(Kijelölés törlése)
Keresés

Kosár tartalma

0 tétel van

Fizetendő:

Szállítási díj nélkül
Az összeg az ÁFA-t tartalmazza

Kosár Megrendelem  

2021. április 26. Növényvédelem

Gubacsatka elleni biológiai védekezés

2021. évi 9. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

Az eső nagyon jól jött a növényeknek, a hűvös időjárás viszont késlelteti a fejlődésüket. A javában virágzó meggy nehéz helyzetbe került, a virágfertőző monília terjedéséhez ideálisak a körülmények. A kajszit és az őszibarackot megtizedelte a fagy, lehet, hogy a meggy lesz a legfontosabb nyári gyümölcsünk 2021-ben? Virágzik az alma és a körte a legtöbb kertben. Már a varasodásra is gondolnunk kell! 

Az őszibarackokat károsító tafrina most válik láthatóvá a leveleken, ne feledjük, hogy ez a fertőzés 2-3 héttel korábban következett be. A tafrina elleni védekezésről a 4. a meggy monilia elleni védekezésről az 5. felhívásban írtunk.  

► Ahol tavaly gondot okoztak a gubacsatkák ott most indokolt lehet a védekezés. Igaz, hogy még nem láthatjuk a jellegzetes tüneteiket a szőlő, a dió vagy a körte levelein, de kinyíló rügypikkelyek alatt már felébredtek az atkák, nemsokára kirajzanak és felköltöznek a fiatal levelekre. Ezeken fehér, nemezhez hasonlító vagy apró kidudorodó gubacsokból álló telepeket képeznekA védekezés optimális időpontja  a szőlő rügypattanás utáni gyapotos állapota és a dió szétnyílt rügypikkelyes stádiuma. A nyár folyamán folyamatosan képződnek a gubacsok, a friss levelek felé vándorolnak az atkák. A házikertekben inkább csak ijesztőek a tüneteik, de akit nagyon zavarnak a torzuló szőlő vagy diólevelek, az nyár folyamán is csökkentheti a népességüket.  

dió_szemölcsös (2)
Dió szemölcsös gubacsatka

szőlő_nemezes
Nemezes foltok szőlőlevélen

fakadó szőlőtőkéken megjelenő torzult, kisméretű „rongyos” levelek szőlőlevélatka kártételétől is származhatnak, de ezeket a tüneteket más károsító vagy élettani hiányosság is okozhatja. Mikroszkópos vizsgálattal dönthető el a kérdés. Érdemes kivizsgálni, mert a gubacsképzőkhöz képest nagyobb kárt okozhat.  

A gyérítő kénes gombaölőket és az atkákat kiszárító vagy azokat bevonó és megfullasztó egyéb készítményeket is használnunk kell a siker érdekében. Ilyenek pl. a Vektafid A, 0,5-1%-os nyári hígításban. Általában jó gyérítő hatás érhető el a narancsolaj tartalmú adjuváns és kén, enyhébb esetekben a káliszappan alkalmazásával. 

Egyébként ott, ahol van aljnövényzet, amely kapcsolódik a természetes vegetációhoz, jellemzően elegendő számban vannak jelen olyan ragadozóatkák, pókok és már rovarok, amelyek hatékonyan tudják a kártevő atkák létszámát szabályozni. Legfontosabbak a ragadozó atkák, amelyek a szőlőben előforduló levélatkák, gubacsatkák, tetűatkák, poratkák tojás, lárva és kifejlett alakjait, de más rovarok tojásait, esetleg a gyomok és szőlők pollenjeit, gyöngyszőröket és gombaspórákat is fogyasztják. Ragadozó atkákat a legegyszerűbben az aljnövényzet fenntartásával lehet bevonzani, vagy más, egyensúlyban lévő ültetvényből áttelepíteni, vagy kereskedelmi forgalomban kapható Biobest ragadozó atka vagy a Typhlodromus pyri kihelyezésével. A ragadozó atkák betelepítéséhez beállt ültetvényben kell filc csíkokat kihelyezni a szőlőtőkékre augusztus-szeptember környékén, és a szőlő fakadása előtt áttelepíteni az ültetvénybe a filccsíkokat, amelyekbe a ragadozó attelelni húzódtak.   

 Az ültetések, palántázások előtt érdemes átforgatni, megnézni a  az ágyások talaját. Most kiszedhetőek a talajlakó kártevők lárvái pl. a cserebogarak pajorjai vagy a drótférgek. Helyezzünk a talajba burgonyagumót, salátát, amelyre ezek a lárvák összegyűlnek és kiemelhetők. Később már nem tudjuk a gyökerek alól kiszedni a kártevőket.  Részletesebben írtunk a talajlakó kártevőkről a 6. felhívásban.

Borítóképen: szőlő-levélatka által okozott kártétel

A felhíváshoz kapcsolódó gubacsatkáról szóló videó:

Budapest, 2021. április 21.

Jó egészséget és jó kertészkedést kívánunk: 

Zsigó György és az ÖMKi csapata

Az összes eddig megjelent felhívás itt érhető el.

 

Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

2021. március 1.

Növényvédelem
Kajszifák védelme: fagy és gutaütés

2021. évi 3. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

Részletek
2022. június 8.

Növényvédelem
Levéltetű és szürkepenész elleni védekezés a biokertben és más aktuális növényvédelmi teendők

2022. évi 12. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

Részletek
2021. június 28.

Növényvédelem
A kukorica fontosabb kártevői

2021. évi 11. növényvédelmi felhívás öko szántóföldi növénytermesztőknek

Részletek

Kapcsolódó és további elemek a Shopban

Kiadvány
Mezei aszat

A mezei aszat egyre nagyobb problémát jelent, különösen a nagy szervesanyag-tartalmú szántóterületeken gazdálkodók számára, ökológiai és konvencionális gazdálkodásban egyaránt. Ha sikerül megtelepednie, akkor kitartó munkára van szükség ahhoz, hogy az állományát elfogadható szintre szorítsuk vissza. 

Részletek

Kiadvány
Növényvédelem az almatermésűek ökológiai termesztésében

Az ültetvények védelmének alapja az ellenálló fajták választása, illetve célzott termesztési és ápolási műveletek alkalmazása. Ez egyszerűnek hangzik, de a gyakorlati megvalósítás mégis nagy kihívást jelent gyakorlott kertészek számára is. 

Részletek

Kiadvány
Földigiliszták – A termékeny talajok építészei

A földigiliszták jelentősége és ajánlások a mezőgazdasági területeken való elterjedésük támogatásához.

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Támogatók

  
Az oldalt fejlesztette:

Biztos vagy benne?


Mégsem Igen