GO-GRASS németországi helyszínlátogatás: Bioszén előállítás fűből
A GO-GRASS, európai uniós kutatási projekt, az elhanyagolt vagy kevésbé használt gyepterületekben rejlő erőforrásokat szeretné hasznosítani négy körkörös üzleti modell kidolgozásával (Hollandia, Dánia, Svédország és Németország).
A németországi demo koncepciója, hogy az Alsó Odera-völgy Nemzeti Parkban található bemutatóhelyen a vizes élőhelyekről származó, alacsony tápértékű füvekből készít bioszenet pirolízis vagy hidrotermikus karbonizáció (HTC) útján. A végtermék felhasználható mezőgazdasági területeken tápanyagutánpótlásként, mivel növelheti a talaj víztartó képességét és tápanyagtartalmát, ezáltal pedig a műtrágyák kiváltására is alkalmas lehet.
A bemutatóhely koordinációját a német ATB kutatóintézet (Leibniz Institute for Agricultural Engineering and Bioeconomy) látja el, szoros együttműködésben az Alsó Odera-völgy Nemzeti Parkkal (NUO). A nemzeti park továbbá szorosan együttműködik a helyi gazdákkal a GO-GRASS partnerek által kifejlesztett megoldások tesztelése érdekében.
Az út során lehetőség volt ellátogatni az idilli hangulatú nemzeti park területére, illetve megtekinteni Carbonauten üzemet is, amely potenciális partner lehet a projekt hátralevő részében. A közeli régióban található, nagyüzemi pirolízissel foglalkozó vállalat elsősorban faapríték felhasználással foglalkozik, azonban a sikeres együttműködés az ATB-vel lehetővé teszi a fű tesztelését a pirolízisüzemben és ezzel növelve a Carbonauten portfólióját és méretét. Az üzemlátogatás során lehetőség volt a nagyüzemi pirolízis gépek megtekintésére, azonban a tesztelések és a tényleges üzemeltetés várhatóan 2023 elején tud majd elindulni.
Továbbá a látogatás részeként bepillantást nyújtottak a német demo koordinátorának, az ATB-nek a kulisszái mögé is, hogy a bioszén előállítás mellett bemutassák a jelenleg futó, más érdekes biomassza alapú projektjeiket. Az út során beszámoltak arról is, hogy a bioszén előállítására és alkalmazására is leginkább a pirolízis technológia lenne alkalmas, ezért a projekt hátralevő részében már csak erre területre fognak fókuszálni. A németországi látogatáson részt vett Szőllősi Gábor az Agrofutura Kft. cégvezetője az ÖMKi által létrehozott GO-GRASS szakértői csoportjának tagjaként.
A körbevezetéseket követően az éves projekt találkozó részeként előadások és tervezés következett a projekt következő szakaszára vonatkozóan, amely a terjesztésről, hasznosításról és replikációról fog szólni. A replikációs műhelymunka részeként a német koordinátor bemutatta a jelenlegi helyzetet és nehézségeket a demo esetében. A fő nehézséget a lekaszált fű elengedhetetlen, de gazdaságosan megoldott pelletálása jelenti a pirolízis technológia során, amelyre igyekeznek többféle megoldást keresni. A felvezető beszélgetést kisebb csoportos műhelymunkák követték külön a követő országok részére. A Magyarországra fókuszáló beszélgetésen elsősorban a technológiai különbségek és lehetőségek kerültek megvitatásra az Agrofutura és a német demo koordinátora között.
Az Agrofutura esetében a bioszenet rizspelyvából állítják elő, azonban az alkalmazott technológia hasznos lehet a német demo tervezése során is. A műhelymunka végére együttműködés alakult ki a német demo és a magyar szakértők között, aminek eredményeként 2023 Június és Júliusában teszteket terveznek a más alapanyagok és rendszerek kipróbálására.