GLOBALG.A.P. Növényi szaporítóanyag szabvány és növényútlevél
Az idei évtől paradicsompalántáink nemcsak öko tanúsítvánnyal, hanem GLOBALG.A.P. Növényi szaporítóanyag szabvány tanúsítással és növényútlevéllel is rendelkeznek. Mit jelent ez?
A GLOBALG.A.P szabvány egy nemzetközi gyakorlatban elterjedt, B2B (Business to Business) azaz üzleti partnerek között használt tanúsítási rendszer. A leggyakrabban használt modulja a friss gyümölcs és zöldségfélék előállítására vonatkozik. Ennek keretében a termelőnél, a termelés helyszínén kell egy, a világ minden részén azonos szakmai tartalmú auditot végezni, amely érinti a helyes mezőgazdasági gyakorlatok használatát, vízhasználatot, öntözést, természetvédelmi megfontolásokat, növényvédelmi eljárásokat és a termelés valamennyi fázisához kapcsolódó higiéniai és élelmiszerbiztonsági kockázatok feltárását és kezelését. Ez a tanúsítási rendszer nem a fogyasztók számára ad tájékoztatást, nem is jelenik meg a terméken, ellentétben az ökológiai jelöléssel, ami jól látható a termékek címkéjén.
Miért számolunk be mégis a tanúsítás megtörténtéről?
Szeretnénk szélesebb körben megismertetni a nagy kereskedelmi láncokban kapható termékek auditrendszerét, és arra biztatni a posztjainkat olvasó termelőket: ha mi is megcsináltuk, Nekik is sikerülni fog! A palántáinkat országosan forgalmazó Lidl valamennyi friss zöldség és gyümölcs, valamint dísznövény és palánta esetén a beszállítás feltételeként megköveteli a GLOBALG.A.P tanúsítást. A legtöbb nagy kereskedelmi lánc hasonlóan jár el: nagyon fontos ezért, hogy minél több hazai termelő vállalja a tanúsítási eljárást, és bejusson a láncokba. Fordítva is igaz: aki felkészül az auditra és megszerzi a tanúsítást sokkal magabiztosabban tud akár nagyobb piaci szereplőket is ellátni. Azt gondoljuk, hogy mind az öko, mind a nem öko zöldség és gyümölcstermelőknek, méretüktől függetlenül, fontos a felismerés, hogy a hasonló minőségbiztosítási rendszerek nélkül kiszorulnak a piac egy nagyon jelentős részéről. Amellett, hogy nagyon fontosnak tartjuk a rövid ellátási láncokat, tudjuk azt is, hogy friss öko zöldség és gyümölcs a kereskedelmi láncokon keresztül juthat el a fogyasztók szélesebb rétegeihez. A beszállítás elé pedig a gazdaság kisebb mérete nem feltétlen kell akadályt gördítsen!
Útlevél a palántáknak?
Az Európai Unió 2019. december 14-től alkalmazandó új növényegészségügyi rendszere meghatározza, mely növényfajok és növény termékek esetén szükséges az EU-n belüli szállításához, forgalmazáshoz növényútlevél. A paradicsom is ilyen, sok más növénnyel egyetemben. Mivel a tájfajta palántákat nem közvetlenül végfelhasználóknak szállítjuk, hanem kereskedelmi forgalomba kerülnek, ezért szükséges a növényútlevél. A növényútlevelet a palánták előállítójának kell kérelmeznie a helyileg illetékes kormányhivatalnál, esetünkben a Pest Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági, Állategészségügyi, Növény- és Talajvédelmi Főosztály, Növény- és Talajvédelmi Osztályánál. Termelő partnerünk, a Gyöngyszem Biogazdaság növényegészségügyi számot kapott és a palántákból mintát vettek, hogy a Bizottság (EU) 2072/2019 rendeletében megnevezett zárlati károsítóktól való mentességüket megvizsgálják. A vizsgálatok eredménye, vagyis a vírusmentesség igazolása alapján kaptuk meg a növényútleveleket.
Köszönjük a Pest Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági, Állategészségügyi, Növény- és Talajvédelmi Főosztály, Növény- és Talajvédelmi Osztályának gyors és hatékony munkát!