Európai tudományos konferencia a peszticidmentes mezőgazdaságért
2022. június 2-3. közt tartották meg a franciaországi Dijon-ban az Európai tudományos konferencia a peszticidmentes mezőgazdaságért (European Scientific Conference Towards Pesticide Free Agriculture) című rendezvényt több mint 300 résztvevővel. Az ÖMKi-t Dr. Bencze Szilvia, vezető kutató képviselte.
Az Európai Bizottság termőföldtől a fogyasztóig (Farm to Fork) stratégiájának céljai közt szerepel a kémiai növényvédő szerek használatának 50%-os csökkentése. E kötelezettségvállalás végrehajtásának módja azonban bizonytalan, és heves viták folynak a fenntarthatóság és a termelékenység hívei közt.
A kutatásnak fontos szerepe van a növényvédő szerektől mentes jövő kialakításában. Az Európai Kutatási Szövetség (European Research Alliance) 20 ország 34 tagjával új közös kutatási és kísérleti stratégiák kidolgozását tűzte ki célul. A kutatók az Európai tudományos konferencia a peszticidmentes mezőgazdaságért című esemény keretei közt, 2022. június 2-án és 3-án a burgundiai Dijonban gyűltek össze, hogy megpróbáljanak választ adni arra a kulcsfontosságú kérdésre, hogy hogyan lehet a növényvédő szerektől eltávolodni és elérni az európai zöld megállapodás (Green Deal) céljait.
Az EU célkitűzései minden gazdálkodót érinteni fognak, ezért fontos a fokozatos átállás, és addig is a megfelelő agrotechnológiai módszerek kidolgozása, és a tudás megosztása, terjesztése.
A növényvédő szerek felhasználásának csökkentése céljából fontos a kutatók közös munkája, valamint a megoldások és a tudás megosztása egymás közt. A kutatók céljai közt az élelem-önrendelkezésnek is szerepelnie kell, hogy a növényvédő szerek csökkentésével együtt járó termelékenység csökkenés ne okozzon ellátási problémákat. Fontos azonban azt látni, hogy a jelenlegi rövid távú megoldások sem az önellátás irányába haladnak. Valóban reziliens, emberiséget ellátó élelmiszerrendszerek csak az ökoszisztémában meglévő természetes folyamatok alapján létezhetnek.
Az ökológiai alapú termelési rendszerekre való áttérés nem lehetőség, hanem kötelezettség. Meg kell találnunk a módját annak, hogy visszanyerjük az egységnyi területre jutó termelékenységet, ami mellett a biológiai sokféleség megőrzésének, a szén-dioxid tárolásának, a gazdák megbecsülésének és a vidék megőrzésének is értéket tulajdonítunk.
Az ÖMKi tevékenységei közül Dr. Bencze Szilvia az ősgabonákkal kapcsolatos kutatásainkat emelte ki a konferencia kerekasztal-beszélgetésén.ÖMKi ősgabona fajtatesztek: alakor
Az ÖMKi tevékenységei közül Dr. Bencze Szilvia az ősgabonákkal kapcsolatos kutatásainkat emelte ki a konferencia kerekasztal-beszélgetésén.ÖMKi ősgabona fajtatesztek: tönke
Az ÖMKi tevékenységei közül Dr. Bencze Szilvia az ősgabonákkal kapcsolatos kutatásainkat emelte ki a konferencia kerekasztal-beszélgetésén. A kísérletekből többek közt bebizonyosodott, hogy a tönke és alakor alkalmasak a növényvédőszer-mentes termesztésre, ezért jól beilleszthetők ökológiai gazdálkodásba.
Források és további hasznos linkek:
Bencze Szilvia előadásának prezentációja (1.-19.) és a kerekasztal beszélgetés felvétele