Élő laboratóriumok létrehozása és működtetése: Climate Farm Demo műhelymunka Hollandiában
Tavaly decemberben indult, új Európai Uniós projektünk, a Climate Farm Demo célja, hogy segítse a gazdálkodókat az éghajlatváltozás okozta nehézségek leküzdésében. Ennek érdekében olyan gazdálkodási gyakorlatokat dolgoznak ki a résztvevők, amelyek bemutatásával és bevezetésével a mezőgazdasági termelők sikerrel vehetik fel a harcot a klímaváltozás negatív hatásai ellen, egyúttal a projekt időtartama alatt elérhetik az üvegházhatású gázok kibocsátásának 35%-os csökkentését.
Az ÖMKi partnerként vesz részt a projektben (kilenc további élő laboratóriummal együtt) a „Talajművelési technológiák” élő laboratóriumi projektjével. A kutatóintézet a program során gazdálkodókkal és tanácsadókkal közösen új talajkímélő, herbicid-mentes agrotechnikák (csökkentett művelés) kidolgozásában működik közre, a projekt élő laboratóriumi hálózatának magyar szereplőjeként.
Az élő laboratóriumi hálózat tagjai egy kétnapos műhelymunka során találkoztak a holland Wageningeni Egyetem szervezésében 2023. április 19-20-án, ahol megismerkedhettek az egyes laboratóriumok működésével.
A Climate Farm Demo projekt 10 élő laboratóriumának (ÉL) központi célja az új, klímatudatos gazdálkodási gyakorlatok megújítása és közös megtervezése. Mind a 10 ÉL csapatból (Hollandiából, Szlovákiából, Portugáliából, Magyarországról, Olaszországból, az Egyesült Királyságból, Svédországból, Németországból, Franciaországból és Spanyolországból) két résztvevő csatlakozott a műhelymunkához. A workshop keretében különböző támpontokat és módszertanokat kaptak a közreműködők az ÉL-ek kialakításához, lehetővé téve egy indulási terv kidolgozását. Az esemény keretében végzett munka megerősíti azon mérföldkő elérését, miszerint 2023 októberéig tíz, teljesen működőképes élő laboratóriumot hozzanak létre a partnerek.
A műhelymunka során elkezdődött a csapatok ÉL stratégia- és munkatervezési szakasza. Az ÉL munkacsoportok elsősorban felmérték az egyes élő laboratóriumok jelen állapotát, hogy pontos képet kapjanak az egyes országok ÉL-jeinek jelenlegi helyzetéről. Kiindulópontként minden ÉL-ban elkészült egy probléma-meghatározás, amelynek során azonosították az alapvető gátló tényezőket és kihívásokat. Az ezt követő lépésekben az ÉL-ek beazonosították erőforrásaikat, képességeiket, együttműködési- és innovációs lehetőségeiket. Majd egy GAP-elemzés (egy szervezet tényleges és a várt teljesítménye közötti különbségeket értékeli) során jövőbeli szükségleteiket és célkitűzéseiket határozták meg.
Az ÉL-ek létrehozását támogató módszertani keretrendszer továbbá lehetővé tette a csapatok számára, hogy az elkövetkező hat hónapra vonatkozóan megfelelő célokat tűzzenek ki az ÉL-ek számára, figyelembe véve jelenlegi állapotukat és helyzetüket. Ezenkívül a résztvevők megismerkedtek az ÉL teljesítményének nyomon követésére és kiértékelésére vonatkozó keretrendszerrel. A kiértékelés különösen fontos eszköz az ÉL-ben, mivel ösztönzi a közös alkotási folyamat átláthatóságát, elősegíti a résztvevők reflexivitását és tanulását, továbbá javítja a döntéshozatalt.
A tervek szerint 2024 februárjára létrejön mind a 10 élő laboratórium, és a résztvevők ekkor találkoznak majd újra, hogy megosszák egymással eredményeiket és tapasztalataikat.