Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Élvonalbeli kutatás Ökológiai szemlélet Fenntartható jövő

Támogasd a munkánkat! hu en

Keresés


Szabadszavas keresés

Kategória

Téma

(Kijelölés törlése)
Keresés

Kosár tartalma

0 tétel van

Fizetendő:

Szállítási díj nélkül
Az összeg az ÁFA-t tartalmazza

Kosár Megrendelem  

Növénydiverzifikáció - DiverIMPACTS

Támogatás: Horizont 2020 Kutatási Keretprogram, Európai Unió

Koordináló szerv: Francia Nemzeti Mezőgazdasági Kutatóintézet, Institut National de la Recherche Agronomique, INRA, Franciaország

Időtartam: 2017. június - 2022. május

Konzorciumi partnerek: A DiverIMPACTS projekt 11 európai országból összesen 34 partnert fog össze.

www.diverimpacts.net

Diverzifikáció a vetésforgó, köztes-termesztés és másodvetés alkalmazásával, a fenntarthatóságra törekvő szereplők és termékpályák támogatásával

A projekt a növénytermesztési gyakorlat változatosabbá tételének előnyeit vizsgálja és mutatja be. A diverzifikáció többféleképpen is megvalósítható, így például a tágabb vetésforgó, másodvetés, vagy éppen köztes vetés (intercropping) alkalmazásával. Utóbbi lehet akár kevert, soronkénti vagy sávos elrendezésű is.

A DiverIMPACTS projekt 10, már működő szántóföldi tartamkísérlet tapasztalataira támaszkodik, melyek kiválóan alkalmasak a növénytermesztési diverzifikáció hatásainak számszerűsítésére. Ezen kívül 25, úgynevezett innovációs csoporttal működik együtt, és támogatja őket az olyan fenntartható termékpályák kialakításában, amelyeket a magas fokú növénytermesztési diverzifikáció és az új piaci termékek jellemeznek. Az innovációs csoportok a szereplők széles körét fogják össze, így például gazdálkodókat, szaktanácsadókat, feldolgozókat és kutatókat.

Mi a projekt célja?

  • Segíteni a szántóföldi növénytermesztés diverzifikációjában rejlő lehetőségek megvalósítását és támogatni a jobb mezőgazdasági termelést, az erőforrás-hatékonyságot és a fenntartható termékpályák létrehozását.
  • Elhárítani a növénytermesztési diverzifikáció előtt álló akadályokat, és elősegíteni a mezőgazdasági sokféleség megvalósítását adott gazdaság, ellátási lánc illetve térség szintjén egyaránt.
  • Hasznos javaslatok kidolgozása az érintett döntéshozók számára, hogy könnyebb legyen a termékpályák érintett szereplőinek koordinációja és támogatása.
  • Elősegíteni az egészséges és ízletes élelmiszertermékek előállítását és piaci hasznosítását. 

Az ÖMKi feladata többek között a növénytermesztés változatosabbá tételével szerzett legújabb európai tapasztalatok összegyűjtése és elemzése, valamint gazdálkodókkal együttműködésben, új diverzifikációs technikák gyakorlati tesztelése és vizsgálata. Kisparcellás és on-farm kísérletekben a szója vetésforgóba illesztését, másodvetésben való alkalmazhatóságát, valamint ökológiai termékpálya-fejlesztési lehetőségeit vizsgáljuk.

Ez a projekt az Európai Unió Horizont 2020 program támogatásával jött létre koordinációs és támogatási tevékenység keretében, GA 727482 szám alatt.

Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

2019. április 12.

Hír
Szakmai műhelymunka Martonvásáron az ökológiai szójatermesztés jegyében

Az ÖMKi a szántóföldi diverzifikáció és az ehhez kapcsolódó új termékpályák témájában, a bioszója termesztésre fókuszálva tartott 2019. március 27-én szakmai műhelymunkát az MTA martonvásári Kutatóintézetében.

Részletek
2019. augusztus 21.

Hír
A növényi diverzifikáció elősegítése Európa mezőgazdaságában: első konferencia a növényi diverzifikációról

Az első növényi diverzifikációról szóló európai konferencia 2019. szeptember 18-21. között került megrendezésre Budapesten.

Részletek
2019. október 2.

Hír
Több mint 200 résztvevő Európa első növényi diverzifikációról szóló konferenciáján

Részletek

Kapcsolódó és további elemek a Shopban

Kiadvány
Ökológiai szójatermesztés Európában

A legősibb kultúrnövények közé sorolható szója [Glyci- ne max (L.) Merril] a pillangósvirágúak családjához tartozik. Nagy (40 %) és kedvező aminosav-összetételű fehérjetartalmának köszönhetően jelentősége az utóbbi évtizedekben mind az emberi táplálkozás, mind az állati takarmányozás terén folyamatosan nőtt. 

Részletek

Kiadvány
Szója fajta- és termesztés- technológiai tesztek ökológiai gazdaságokban - 2016

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

A világ szójatermelése 2016-ra meghaladta a 320 millió tonnát, amelynek csak mintegy 20%-a tekinthető génmódosítás-mentesnek, tanúsítással pedig ennek a mennyiségnek csak alig egyötöde rendelkezik. Ezen belül is egy kisebb részarányt képvisel az ökológiai tanúsítású szója. 

Részletek

Kiadvány
Szója fajta- és termesztés-technológiai tesztek ökológiai gazdaságokban - 2015

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

A szója globális termőterülete 2014-ben elérte a 120 millió hektárt, ami évente több mint 300 millió tonna szójamag termést jelent. A legintenzívebb területnövekedést azok az országok produkálják, ahol alapvetően GM-szóját termelnek, pl. Brazília, ahol ez a növekedés 1 millió hektárra tehető évente. 

Részletek

Támogatók

  
Az oldalt fejlesztette:

Biztos vagy benne?


Mégsem Igen