Támogatás: Európai Unió
Koordinátor: Koppenhágai Egyetem
Konzorciumi partnerek: A CLEVERFOOD projektet a Koppenhágai Egyetem Növénytermesztési és Környezettudományi Tanszéke egy 23 szereplős konzorciumot vezetve működteti.
Időtartam: 2023. január - 2027. január
Az európai élelmiszerrendszer átalakítása a klímatudatosság és a fenntarthatóság növelése, a biológiai sokféleség védelme, valamint a közegészségügy javítása érdekében.
A CLEVERFOOD projekt elősegíti az európai polgárok, köztük a gyermekek és fiatalok, a mezőgazdasági termelők, a vállalkozók, a befektetők, a kutatók, az oktatók, a tudásközpontok és a politikai döntéshozók társadalmi szintű mozgósítását az európai élelmiszerrendszer átalakítása érdekében, összhangban az EU 2030 Élelmiszer-politikai Keretrendszerrel, a "Termelőtől az asztalig" stratégiával és a "Fit for 55" csomaggal.
A CLEVERFOOD a kialakulóban lévő projektek, partnerségek és hálózatok célzott támogatásával, valamint a szakpolitikai és élő laboratóriumok összekapcsolásával előkészíti az utat egy regeneratív, rugalmasabb és növényalapú élelmiszerrendszer felé.
A projekt során a szakpolitikai laboratóriumok modelleket és stratégiákat dolgoznak ki az élelmiszerrendszer többszintű irányítására, az élelmiszerpolitikák és a törvényalkotás előmozdítására egy egymástól való tanulási program indításával, az érintetteket összefogó sokszereplős egyeztetések szervezésével, illetve a különböző kormányzati szinteken működő döntéshozók összehozásával. Az élő laboratóriumok bekapcsolódnak a stratégiák kidolgozásába, hogy felgyorsítják a társadalmi és a technológiai innovációkat, amelyek a fejlődést akadályozó tényezők megszűntetését, a fenntartható élelmiszer-értékláncok kiépítését, a kulcsbefektetők mozgósítását, az új technológiák gyakorlati elterjesztését, valamint az élelmiszerrendszer átalakulási folyamatának nyomon követését célozzák.
A projektben a szakpolitikai laboratóriumok és az élő laboratóriumok csomópontokként funkcionálnak a gyerekek és a fiatalok élelmiszerrendszerrel kapcsolatos tudományos ismereteinek növelése, a nyilvánosság bevonásának elősegítése, az állampolgárok egyéni felelősségének és lehetőségeinek tudatosítása, illetve a társadalmi szintű mozgósítás érdekében. Mindezt az influenszerekben rejlő potenciál felhasználásával, egy élelmiszerrendszereket bemutató interaktív kiállítás létrehozásával, illetve állandó kompetenciaközpontok kijelölésével és támogatásával érnénk el szerte Európában, ezáltal biztosítva az élelmiszerrendszer átalakításához szükséges társadalmi szintű elköteleződést.
CLEVERFOOD CÉLOK
A CLEVERFOOD projekt átfogó célja, hogy mozgósítsa az európai élelmezéspolitikában érdekelt feleket helyi, regionális, nemzeti és nemzetközi szinten, és olyan kormányzási modelleket dolgozzon ki, amelyek a fenntarthatóbb, rugalmasabb és regeneratívabb élelmiszertermelés és -fogyasztás irányába mozdítják el az élelmezéspolitikát.
Kihívások:
A globális ÜHG kibocsátás mintegy 30%-a az élelmiszer-rendszerből származik.
Az állati termékek előállításának szántóföld szükséglete.
Egészségtelen táplálkozási minták ( vörös hús, cukor és telített zsírok magas bevitele), amelyek a halálesetek több mint 70%-át okozzák Európában (a fertőző betegségekhez kapcsolódó haláleseteken kívül).
A fenntartható élelmiszerrendszerekre való áttérés szükségessége ismert, azonban a fogyasztók étrendi változtatása egyelőre csak kismértékű, és sok gazdálkodó, illetve más élelmiszerlánc szereplő vonakodik támogatni az átállást.
Válaszok:
A CLEVERFOOD projekt célja, hogy elhárítsa a fenntartható élelmiszerrendszerekre való áttérés akadályait, az alábbi tevékenységeken keresztül:
Együttműködést és információcserét hoz létre az uniós élelmiszerrendszerrel kapcsolatos projektek, élő laboratóriumok, partnerségek és egyéb kezdeményezések között.
Támogatja az integrált élelmiszerpolitika-fejlesztést minden szinten.
Összekapcsolja az innovatív élelmiszerrendszer fejlesztési megközelítéseket a megfelelő tudás- és innovációs rendszerekkel.
A fenntartható élelmiszeripari vállalkozások fejlődését támogató, hatásos befektetési és közösségi finanszírozási lehetőségeket biztosít.
A növényi alapú élelmiszertermelésre való áttérést vonzóvá és gazdaságilag életképessé tenni a gazdálkodók és az élelmiszeripari vállalatok számára.
A polgárok oktatása és mozgósítása az étrendjük megváltoztatására, és a nemzeti, európai és globális élelmiszerrendszer átalakítására.
CLEVERFOOD tények