Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Élvonalbeli kutatás Ökológiai szemlélet Fenntartható jövő

Támogasd a munkánkat! hu en

Keresés


Szabadszavas keresés

Kategória

Téma

(Kijelölés törlése)
Keresés

Kosár tartalma

0 tétel van

Fizetendő:

Szállítási díj nélkül
Az összeg az ÁFA-t tartalmazza

Kosár Megrendelem  

Búza fajtavizsgálatok precíziós megoldásokkal

A búza fajtavizsgálatok legfőbb célja

A spektrális távérzékelési technikák és platformok kibővülésévél a mezőgazdasági távérzékelés új formái jelentek meg, melyek figyelembe veszik a termelés speciális tulajdonságait, különösképpen a termelési cikluson belüli nagy térbeli, spektrális és időbeli skálákat. A távérzékelés egyik legnagyobb jelenlegi kihívása az időbeli felbontás növelése, amely önálló és/vagy távirányított platformokkal és szenzorfejlesztésekkel valósítható meg. Mindez jól illeszkedik a növénynemesítés és a fajtaértékelések speciális elvárásaihoz, és forradalmasíthatja a kisparcellás és üzemi szintű fajtavizsgálatok módszertanát.



Tevékenységek

  • A fajtavizsgálatok precíziós eszköztárának fejlesztése érdekében kisparcellás és terepi szenzoros méréseket végzünk búza fajtateszteket megvalósító on-farm gazdaságokban.
  • Hagyományos terepi és laboratóriumi felvételezéseket (talajvizsgálatok, SPAD, mintázás stb.) is megvalósítunk, a szenzoros műszerek adta eredmények megerősítése, illetve kalibrálása érdekében.
  • Tenyészedényes tápanyag ellátottsági és mesterséges fertőzési kísérleteket valósítunk meg (pl. a gabonarozsdák korai előrejelzése érdekében). A kontrollált körülmények között vizsgált növényeken különböző időpontokban laboratóriumi spektrális vizsgálatokat, továbbá hagyományos kórtani bonitálást végzünk, annak érdekében, hogy meghatározzuk az adott kórkép lehető legkorábbi felismerésére alkalmas hullámhosszokat – a káros jelenségek úgynevezett spektrális ujjlenyomatát.


Várható eredmények

  • Innovatív felvételezési technológiák és eszközrendszereik kidolgozása búza fajtavizsgálatok megvalósítására (pl. új szenzorok és drónok alkalmazásával).
  • Fontosabb növénykórtani jelenségek spektrális ujjlenyomatának meghatározása.
  • Képi adatok real-time kiértékelését lehetővé tevő szoftveres megoldások megvalósítása.
  • Technológiai kiadványok és tudományos publikációk a kidolgozott felvételezési és értékelési módszerek gyakorlati alkalmazásáról.

Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat

A kutatások megvalósítását a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) támogatja: www.videkihalozat.eu

Kontakt személy

Labus Balázs

projektvezető kutató

Informatikus és szakigazgatási agrármérnök

balazs.labus@old.biokutatas.hu
+36 30 260 4418


Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

2021. augusztus 11.

Hír
Precíziós megoldások a növényvédelemben - Kapcsolódó kísérleteink

Több kísérletünkben alkalmazunk precíziós felvételezési módszereket a növényvédelmi adatok begyűjtéséhez.

Részletek
2023. november 3.

Kutatásaink
Viselkedés vizsgálatok mesterséges intelligencia alkalmazásával – MNVH

Részletek
2019. augusztus 8.

Lezárt on-farm kutatások
Növényvédelmi monitoring

Részletek

Kapcsolódó és további elemek a Shopban

Kiadvány
Ökológiai búzatermesztési kutatások - 2016

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

A kalászos gabonák közül az őszi búzafajták „on-farm” típusú tesztelését 2012 ősze óta szervezi az ÖMKi. A kísérletekben a tapasztalt gazdálkodók az ország különböző gabonatermő tájegységeiből önkéntesen vesznek részt. A kísérletben szereplő fajtasor évről-évre változik.

Részletek

Kiadvány
Ökológiai búzatermesztési kutatások: on-farm fajtatesztek eredményei - 2017

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

A búza az ökológiai gazdaságok legnagyobb területen termesztett szántóföldi növénye, melynek jelentősége a tönkölypiac zavarai miatt az elmúlt években tovább nőtt. On-farm típusú búza fajtatesztjeinket 2012 őszén indítottuk el és az ígéretesnek tűnő fajtákat folyamatosan igyekszünk biztosítani a kísérletekben résztvevő gazdálkodók számára. Az eltelt öt év alatt eddig közel húsz helyszínen mintegy negyven búza fajtát vizsgáltunk.

Részletek

Kiadvány
ÖMKi szántóföldi on-farm kutatások - Búza 2020

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Támogatók

  
Az oldalt fejlesztette:

Biztos vagy benne?


Mégsem Igen