Bioszén előállításának lehetősége – GO-GRASS műhelymunka a hazai gyepterületek hasznosításáról
A GO-GRASS projektünk második hazai replikációs műhelymunkájának témája a hazai gyepterületekről származó fűfélék bioszénként történő hasznosítása volt. A harmadik, tavaszi replikációs műhelymunkára várjuk az érdeklődőket!
A 2020 októberében megalakult hazai szakértői csoport 2022. október 14-én tartotta az első replikációs műhelymunkáját, majd a második workshopot 2022. december 5-én, Túrkevén az Agrofutura Kft. telephelyén rendezték meg az ÖMKi szervezésében.
A szakértői csoport feladata, hogy a gyepterületek hasznosítására közösen kiválassza a hazai körülmények között leginkább adaptálható bemutatótelep példáját, feltárja a környezeti, gazdasági, hatósági és egyéb kihívásokat, illetve kidolgozza a kiválasztott példa hazai értékláncát és az erre épülő fenntartható üzleti modelleket, finanszírozási stratégiákat.
A második replikációs műhelymunka célja a hazai lehetőségek megismerése mellett a bioszén gyártás folyamatának bemutatása volt a szakértői csoport számára, hiszen a német példa adaptálása a legígéretesebb hazai viszonylatban a négy demó közül. Szőllősi Gábor, az Agrofutura Kft. ügyvezető igazgatója biztosította ennek a lehetőségét, így a műhelymunka mellett 1,5 órás terepbejárásra is lehetősége volt a résztvevőknek.
Az első műhelymunkán elkezdett koncepciót követve, a második workshopon a technológiai és a piaci lehetőségek megvitatása állt a középpontban.
A Hortobágyi Nemzeti Park és környéke alkalmas terület lenne egy kisüzemi bioszén üzem számára. A sok felhagyott táblával rendelkező, mocsaras területen nagyobb mennyiségű fű is megtalálható, illetve a környező gazdálkodók és a nemzeti park is rendelkezik megfelelő gépparkkal a fű betakarításához. A pelletálási megoldás technológiája még további kidolgozást igényel, amelynek alapját a német bemutató során kidolgozott megoldás fogja biztosítani. Az előállított bioszén lehetséges felhasználási területe lehet regionális: országos szinten a zöldségtermesztőknek történő értékesítés műtrágya-helyettesítőként, vagy takarmányként történő felhasználás.
A dán demó (fűből előállított fehérje koncentrátum takarmányozás céljából) hazai adaptációja a versenyképesség hiánya miatt nem tűnik megvalósíthatónak, ezért arra a következtetésre jutottunk, hogy a magyar szakértői csoport kizárólag a német demó replikációjára fog fókuszálni a továbbiakban.
A harmadik replikációs workshopra még idén tavasszal kerül sor Kajászón, szintén helyszín látogatással egybekötve, a 3R-BioPhosphate Kft. telephelyén.
Amennyiben érdekli a hazai gyepterületekről származó fűfélék bioszénként történő hasznosítása, és szívesen részt venne a harmadik replikációs műhelymunkán, kérjük, forduljon Csonka Valéria kolléganőnkhöz a következő email címen: valeria.csonka@old.biokutatas.hu