Bio burgonya kísérletek - második év
Második éve folynak SolACE projektünk burgonyatermesztési kísérletei. A projekten belül két fő kísérlet zajlik, Papp Orsolya és Ganszky Dániel kutatóink vezetésével.
On-farm burgonya
A gazdákkal együttműködésben zajló kísérletben kereskedelmi forgalomban is kapható termékek hatásait vizsgáljuk. Az egyik készítmény az Esstence, egy gilisztahumusz alapú, komplex talaj- és növénykondicionáló termék, a másik pedig a VízŐr, egy víztartó hatású talajkondicionáló. Az on-farmkísérlet négy helyszínen zajlik, minden helyszínen négyféle kezelést alkalmazunk. A kontroll parcellára csak a kezelésekkel azonos mennyiségű vizet juttatunk ki (1), beállítunk egy VízŐr (2) és egy Esstence kezelést (3), illetve a két terméket kombinálva is vizsgáljuk (4).
Az Esstence egy szilárd halmazállapotú készítmény, melyet felhasználás előtt feloldottunk, majd 24 órás folyamatos keveréssel levegőt juttatunk a folyadékba. Az előkészítést követően a készítmény a burgonyagumóra, a vetőárokba vagy a bakhátra is kijuttatható. Mi a nagyobb lémennyiséggel végzett bakhát-kezelést vizsgáljuk.
A VízŐr egy magas szervesanyag tartalmú készítmény, amely csökkenti a talajban lévő víz párolgását, így az öntözéshez használt víz jobban hasznosulhat és kiegyensúlyozottabb talajnedvesség biztosítható. A készítmény a szárazságstressz enyhítésében játszhat szerepet. A kísérlethez választott burgonyafajta a Hópehely, amely az előző évek fajtatesztjeiben kiválóan szerepelt.
Tápanyag, vízhiány és oltóanyagok
A Szent István Egyetem Kísérleti Üzem és Tangazdaság Ökológiai Gazdálkodási Ágazatában már elültettük az idei burgonya gumókat. Ebben a komplex kisparcellás kísérletben a burgonyát különböző tápanyag- és vízellátottság mellett neveljük, valamint hét, hasznos baktériumokat és gombákat tartalmazó oltóanyag kezelés hatását is vizsgáljuk. A kísérlet másik felében pedig az elővetemény hatását mérjük a növények kombinált stressztűrésére: itt rozs illetve szója után kerültek a földbe a különböző fajtájú burgonya gumók. A betakarításkor mért hozamon, termés frakciókon, nitrogén, foszfor és keményítő tartalmon kívül kórtani és fenológiai felméréseket is végzünk.