Az ökológiai átállás lehetőségeiről: Gyakorlati közösségszervező műhelymunkát tartottunk Balatonfüreden
Balatonfüred-Csopak Hegyközség gazdálkodói, szőlészei, borászai bevonásával szervezett egynapos műhelymunkát az ÖMKi április 27-én Balatonfüreden, az Organic Targets 4 EU projekt keretében. Az esemény célja az volt, hogy gyakorlati példákon keresztül mutassa be az ökológiai gazdálkodásra való áttérés lehetőségét, napi gyakorlatát és nehézségeit, ezzel is segítve a téma iránt érdeklődök tájékozódását. Az esemény egyúttal szakmai vitanapot biztosított a már ökológiai gazdálkodást folytatóknak a napi problémák és sikerek megvitatására, együtt gondolkodásra, valamint a helyi adottságokra fókuszáló, a természet és a közösség érdekeit egyaránt szem előtt tartó, közös tervezés megvalósítására.
Az OrganicTargets4EU projekt fő feladata, hogy a „Termőföldtől az Asztalig” uniós stratégiában meghatározott ökológiai célok elérését támogassa az ökológiai ágazat fejlődését befolyásoló, kulcsfontosságú mozgatórugók és akadályok felmérésével, valamint a célok eléréséhez szükséges, lehetséges forgatókönyvek kidolgozása révén. A 2020-ban megjelent stratégia eddig egyedülálló módon helyez hangsúlyt az uniós élelmiszerrendszer fenntartható pályára állítására, mégpedig az élelmiszer értékláncok fentarthatóbbá alakításával, a nyersanyag termelés, feldolgozás, kereskedelem és élelmiszer fogyasztás optimalizálásával, valamint az ezen folyamatok során keletkező élelmiszer-pazarlás minimálisra csökkentésével.
rovarölőszerek használatának 50%-kos csökkentése, különös tekintettel a veszélyesnek minősített vegyszerekre a talajok termőképességének 50%-kal történő javítása az állattartás során alkalmazott antibiotikumok 50%-kal való csökkentése az ökológiai gazdálkodásba vont területek arányának 25%-ra való növelése Unió termőterületein A Termőföldtől az Asztalig stratégia legjelentősebb céljai:
Az ÖMKi az Organic Targets 4 EU projektben a tudásmegosztás és kapacitásfejlesztés munkacsomagért felelős, amelynek célja az ökológiai szektor tudásszükségletének felmérése, tudástárának bővítése, ajánlások megfogalmazása és az online tudáscsere előmozdítása. Emellett feladatunk az ökológiai szaktanácsadási szolgáltatások elérhetőségének növelése és a kapacitásépítés bővítése. Ennek érdekében ökológiai termelésre való átállással kapcsolatos gyakorlati közösségek (Communities of Practice) kialakítására kerül sor a fókuszországokban.
Az ÖMKi 8 fókuszországban méri fel az ökológiai mezőgazdasági tudás- és innovációs rendszer hiányosságait és lehetőségeit a témában érintett szakemberek segítségével, majd bevonásukkal célzott műhelymunkákat is rendez.
A műhelymunkák célja:
- A kölcsönös tanulási folyamatok elősegítése és a meglévő szaktanácsadási szolgáltatások átalakulásának támogatása.
- Új átállási és ökológiai szaktanácsadási szolgáltatások kezdeményezése azokban az országokban, ahol még nem állnak rendelkezésre.
- A lehetséges finanszírozási mechanizmusok, az állami és magánszféra közötti partnerségek kialakításának ösztönzése, továbbá a szaktanácsadási szolgáltatások bővítése.
A műhelybeszélgetések eredményeképp olyan akcióterv és szakpolitikai ajánlások készülnek, amelyek megerősítik az ökológiai szaktanácsadási szolgáltatásokat.
A rendezvény megnyitóját Baloghné Király Mónika, a Hegyközség elnöke tartotta, aki köszöntőjében kiemelte az ökológiai gazdálkodás iránti elkötelezettségét, valamint az ökológiai lábnyom csökkentésének fontosságát a szőlészeti, borászati termelés során is. Szépkuthy Katalin, az ÖMKI vezető szaktanácsadója az ökológiai gazdálkodásra történő átállásról tartott előadást amelynek fő témái a tanúsítással kapcsolatos nehézségek és megoldások voltak. Dr. Miglécz Tamás és Dr. Mezőfi László, az ÖMKi kutatói a fajgazdag sorköz-gyepesítési technológiák ökológiai és növényegészségügyi vonatkozásairól beszéltek, és beszámoltak az ÖMKi évek óta sikeres, a szőlősorközben használt gyepkeverékének eredményeiről, és az extrém időjárási körülmények közötti használhatóságáról. Ezt követően Dr. Nagy Gabriella Mária, az ÖMKi szakpolitikai csoportjának kutatója a jelenlegi Uniós szintű és hazai szakpolitikai lehetőségekről és kihívásokról osztotta meg gondolatait a résztvevőkkel.