Támogatás: Horizont 2020 Kutatási Keretprogram, Európai Unió
Koordináló szerv: Francia Nemzeti Mezőgazdasági, Környezeti és Élelmiszeripari Kutatóintézet, Institut national de recherche pour l'agriculture, l'alimentation et l'environnement (INRAE), Franciaország
Időtartam: 2020. november – 2023. október
Konzorciumi partnerek: Az ALL-Ready projekt 8 európai országgal és Kanadával összesen 13 partnert fog össze.
www.all-ready-project.eu
Az agroökológiai élő laboratóriumok és a kutatási infrastruktúrák európai hálózatának előkészítése
Ma a mezőgazdasági rendszereink számos kihívással néznek szembe, beleértve az éghajlatváltozást, a biológiai sokféleség csökkenését, a természeti erőforrások csökkenését, a talaj és a víz minőségének romlását. E kihívások kezelésére nemzetközi és az uniós közösség is az agroökológiát tartja megfelelő alternatívaként. Az agroökológia, amelyet a FAO tíz alapelven keresztül határoz meg, az ökoszisztémák jobb megértését és ezen ismeretek fenntarthatóbb gazdálkodási gyakorlatok és rendszerek tervezésére való felhasználását jelenti. Az agroökológia alapja lehet annak a gazdálkodási rendszernek, amely ellenállóbb és szorosabban kapcsolódik a társadalomhoz, és amely elegendő, biztonságos, tápláló és megfizethető élelmiszert szállítana, miközben tiszteletben tartja a bolygó határait és jobban jutalmazza a gazdákat.
Az Európai Bizottság egyik alapfeltételezése, - mely a 2023-ban induló Agroökológiai Élő Laboratóriumok és Kutatási Infrastruktúrák Európai Partnerségét alapozza meg - hogy a nyílt innovációs megállapodások (NYIM), különösen az élő laboratóriumok (ÉL) és a kutatási infrastruktúrák (KI) olyan eszközök, amelyek jelentősen járulhatnak hozzá az agroökológia fellendítéséhez Európában. Erre épülve, az ALL-Ready projekt fő célja, hogy előkészítse az agroökológiai élő laboratóriumok (ÉL) és a kutatási infrastruktúrák jövőbeli európai hálózatának keretrendszerét (az úgynevezett „AgroEcoLLNet”), amely egész Európában lehetővé teszi az átmenetet az agroökológia felé. A projekt az eredményein keresztül fogja megalapozni a jövőbeli hálózat előfeltételeit és tevékenységét. A projekt részvételi és a valós életben történő kísérletezésre támaszkodik, és ezért maga is élő laboratóriumi megközelítést alkalmaz.
Az ALL-Ready három szakaszból áll:
-
Előkészítő szakasz: a hálózat jövőképének, hatáskörének és küldetésének, valamint az élő laboratóriumok és kutatási infrastruktúrák hálózatába való felvételi kritériumait határozza meg.
-
Második szakasz: a jövőbeli hálózat különböző előfeltételeit és tevékenységeit készíti elő (fenntarthatóság, ideértve a finanszírozást, az irányítást, a kapacitásépítést, az adat- és tudásmenedzsmentet), amit egy kisméretű kísérleti hálózatban tesztelnek a résztvevők.
-
Záró szakasz: A projekt egyik végeredménye egy tesztelt megvalósítási terv lesz a 2023-ban induló hálózat keretrendszerének a Horizont Európa programon belüli megvalósításához.
Az ALL-Ready projekt legfontosabb küldetése az agroökológiai élő laboratóriumok és a kutatási infrastruktúrák európai hálózatának előkészítése és tesztelése, amely Európa-szerte lehetővé teszi az átmenetet az agroökológia felé. Ennek céljai:Az All-Ready célja, hogy: