Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Élvonalbeli kutatás Ökológiai szemlélet Fenntartható jövő

Támogasd a munkánkat! hu en

Keresés


Szabadszavas keresés

Kategória

Téma

(Kijelölés törlése)
Keresés

Kosár tartalma

0 tétel van

Fizetendő:

Szállítási díj nélkül
Az összeg az ÁFA-t tartalmazza

Kosár Megrendelem  

2024. május 23. Hír

A vegyes ökológiai kertészet (market garden) jövedelmezőségének kulcsa – workshopot tartottunk Terényben

Az ÖMKi meghívására Magyarországon tartott workshopot Jean-Martin Fortier, a biointenzív kertészet egyik legismertebb nemzetközi képviselője. Az esemény során a „The Market Gardener” díjnyertes könyv szerzője bevezette az érdeklődőket a kisléptékű biointenzív gazdálkodás rejtelmeibe, valamint bemutatta azon technikákat és eszközöket, amelyek a biokertészetet nyereségessé teszik. Az eseménynek a MagosVölgy Ökológiai Gazdaság adott otthont, a gyakorlatban is bemutatva egy árutermelő gazdaság működését.

A „Market Gardening” egy speciális kertészeti termelési módot jelent: kis területigényű, intenzív, talajhoz kötött termelési módszer, amelynek kulcseleme a talajforgatás elhagyása, a zöldkomposzt használata, az állandó ágyások kialakítása, és az, hogy egy ágyásról évente kettő, vagy akár három különböző termény is betakarításra kerül. A termelés szabadföldi körülmények között és hajtatási rendszerben zajlik – nagyon gyakori a termesztőberendezések fűtés nélküli használata, hidegtűrő növényekkel a téli félév során is. A termesztett növények sokfélék, gyakran kosárközösségen keresztül, közösség által támogatott rendszerben (Community Supported Agriculture – CSA) kerülnek fogyasztókhoz, esetleg piaci értékesítésre. A komposzt kijuttatásával felépített magas humusztartalmú, biológiailag aktív talaj biztosítja a növények egészséges fejlődését, a növényvédelem nagyrészt a megelőző intézkedésekre – például rovarhálók, ragadós lapok használata – alapul, ritkán kerül sor növényvédőszerek használatára.   

Jean-Martin Fortier a biointenzív termesztési technikák kifejlesztésének, tesztelésének és tökéletesítésének szentelte több mint 20 éves pályafutását, olyan mikrogazdaságokban, mint a Les Jardins de la Grelinette, a Ferme des Quatre Temps és az Old Mill.

Küldetése, hogy népszerűsítse az emberi léptékű regeneratív mezőgazdaság fontosságát, amelynek kiemelt jelentősége van a fenntartható és rugalmas élelmiszerrendszerek kialakításában. Ennek érdekében a Market Gardener Institute kurzusai segítségével több ezer gazdával osztja meg tudását és szakértelmét.

Jean-Martin Fortier mottója szerint "A mezőgazdaság jövőjét az emberek jelentik, nem egyszerűen a technológia. A jövőnk a közös megértésen alapul, hogy az élelmiszert, amit megeszünk, gondosan kell termeszteni, olyan emberek által és olyan emberek számára, akik törődnek velünk."

A klímaváltozás következtében olyan kihívások elé nézünk, amelyek ellen csak az összetartó emberi mikroközösségek adnak védelmet. A rendezvény egyik célja nem titkoltan a formálódó fiatal kertészgeneráció hálózatosodásának támogatása volt. Éppen ezért megfontolandó mindaz, ami a termesztéstechnológiára vonatkozó információn túl elhangzott, hogyan kell a munkafolyamatokat úgy szervezni, delegálni, hogy a munka és a magánélet, családi élet egyensúlya megmaradjon, hogyan kell úgy együttműködni és kommunikálni a gazdaságban dolgozó munkavállalókkal, hogy az elősegítse elégedettségüket, motiváltságukat.

ÖMKi hírek fejléce - 2024-05-23T124720.567

Fortier a másfélnapos esemény során gyakorló gazdálkodóknak adott betekintést módszereibe, a vetéstervezéstől a talajkímélő művelési technológiákon át a termények piacra való felkészítéséig és értékesítéséig. Kiemelte a tervezés jelentőségét, a gazdaságban zajló munkafolyamatok összeségét érintve: hogyan kell elhelyezni és méretezni az ágyásokat és az árukezelő-raktározó egységet, bemutatta azt a világszerte használt szoftvert (Heirloom), amely a vetéstől kezdve valamennyi munkafolyamat megtervezésére alkalmas.  

A Paradicsom Közösségi Térben tartott előadások után a MagosVölgy Ökológiai Gazdaságba látogattak el a résztvevők, ahol Dezsény Zoltán, a MagosVölgy társalapítója mutatta be gazdaságát, amelynek módszereit, gyakorlatát Jean-Martin Fortier is példamutatónak találta.

ÖMKi hírek fejléce - 2024-05-23T124907.814

A rendezvény első napja közös vacsorával zárult, majd a második nap délelőttjén a gazdálkodók együttműködésének fontossága és a hálózatosodás szükségessége állt a fókuszban. Nemcsak Jean-Martin Fortier beszélt a közös problémafeltárás és megoldáskeresés központ kérdéséről, de a résztvevők egy aktív részvételt igénylő workshop keretében, együtt gondolkodva határozták meg a szükséges lépéseket és irányokat.

A kooperációra, hálózatosodásra egyértelmű, közös igény mutatkozik az ágazati szereplők részéről, a szélesebb társadalmi rétegek felé történő érték-kommunikáció, közös érdekképviselet megvalósítása, és a belső, kertészek között meglevő operatív kapcsolatok erősítése tekintetében egyaránt.

ÖMKi hírek fejléce - 2024-05-23T125520.108

A délutáni program során Selmeczi Dóra, az ÖMKi kutatója mutatta be a MagosVölgy Ökológiai Gazdasággal közösen végzett, kertészeti üzemben alkalmazható takarónövények használatával kapcsolatos kutatását, majd ebéd után a gazdálkodók a zöldségkertészet tápanyag-utánpótlásának központi kérdéseiről beszélgettek Allacherné Szépkuthy Katalin csoportvezető (ÖMKi) és Papp Orsolya kutató (ÖMKi) vezetésével. A legfontosabb közös problémának a gazdálkodók által általánosan használt, a market gardening rendszerben központi fontosságú zöldkomposzt minősége és beszerzési lehetősége bizonyult, de felvetődött a tápanyagok feltáródásának sebessége, amely során Milibák Flóra kutató (ÖMKi) a különböző nitrogénforrások nitrogén-leadási dinamikájával kapcsolatos vizsgálatairól számolt be. A beszélgetés során szó volt még a házilag előállítható növényi trágyalevek előállításáról és használatáról, illetve a gilisztahumusz felhasználásáról talajkondicionálási és tápanyag-utánpótlási céllal.

The Market Gardener

Várhatóan jövő év végén már magyar nyelven is elérhető lesz Jean-Martin Fortier The Market Gardener című nagysikerű könyve, az ÖMKi kiadásában.

ÖMKi hírek fejléce - 2024-05-23T130723.065

Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

2021. július 30.

Hír
Ökológiai gazdálkodással a biológiai sokféleség védelméért

Újabb jelentés az ökológiai gazdálkodás biodiverzitásra gyakorolt pozitív hatásairól.

Részletek
2024. május 16.

Hír
Sorközvetéssel a hasznos ízeltlábúakért

Napjainkban szerencsére egyre több termelőben fogalmazódik meg az igény a termelés, illetve gazdaság „zöldítése” iránt. Azonban a fenntarthatóság felé vezető útról sokszor pont a megfelelő információ hiánya miatt kanyarodik el a fenntarthatóbb termesztéstechnológiai (újabban divatosan agroökológiai jelzővel illetett) praktikák alkalmazására egyébként nyitott termelő. A biodiverzitás növelésére és a termőföld használatának fenntarthatóbbá tételére kifejezetten alkalmas agroökológiai praktika a szőlő- és gyümölcsültetvények sorközeibe honos vadvirágokból álló talajtakaró aljnövényzet telepítése. Jelen írásban áttekintjük, hogy pontosan miért is érdemes az ültetvények sorközeiben virágos sávokat létrehozni, milyen hasznos ízeltlábú szervezeteknek kedvezhetünk ezzel, és végezetül az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ilyen irányú vizsgálataiból néhány részeredményt is bemutatunk.

Részletek
2022. szeptember 8.

Hír
Digitális megoldások a legeltetett húsmarha ágazatban 7. rész

Sorozatunk folytatásában újabb két, a kísérletünkhöz használt érzékelőt mutatunk be. Az előző részekben az AllFlex és az ENGS szenzoraival foglalkoztunk, most viszont a holland mOOvement cég napelemes GPS fülesét és a magyar fejlesztésű Moonsyst bendőbóluszt ismertetjük. Noha teljesen eltérő adatokat szolgáltatnak számunkra, közös tulajdonságuk, hogy mindkét szenzorból LoRa antennával  gyűjtjük be a jeleket. Lássuk, milyen eredményeket produkált a két szenzor a legeltetett charolais gulyán!

Részletek

Kapcsolódó és további elemek a Shopban

Kiadvány
Ősgabona fajtatesztek első öt éve 2016-2020

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Kiadvány
Szója fajta- és termesztés-technológiai tesztek ökológiai gazdaságokban - 2018

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

A világ szójatermesztése 2018-ban 340 millió tonna körül alakult, aminek 95 %-a GM szója. A folyamatosan növekvő termésmennyiség ellenére a 2017-2018-as szezonban a felhasználás mennyisége meghaladta a termelést, ami az átmenő készletek csökkenéséhez vezetett.

Részletek

Kiadvány
A cseresznyelégy elleni védekezés lehetősége ökológiai gazdálkodásban

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Az ökológiai gazdálkodásban a cseresznyelegyek (Rhagoletis cerasi és Rh. cingulata) elleni védekezés kihívást jelent a termelők számára, mivel e kártevők ellen jelenleg nem áll rendelkezésre szelektív, megbízhatóan hatékony és az ökológiai gazdálkodásban is alkalmazható növényvédőszer.

Részletek

Támogatók

  
Az oldalt fejlesztette:

Biztos vagy benne?


Mégsem Igen