A szóját helyettesítő csillagfürt
A pillangósvirágúak családjába tartozó csillagfürt fajok a szója jó alternatívái lehetnek.
Mindkét növény állati takarmányként és emberi fogyasztásra is felhasználható, azonban a csillagfürt antraknózis nevű gombás betegsége nagy problémát jelentett a termesztése során. A svájci Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézetnél (FiBL) tesztelt Sulimo és a Frieda nevű új csillagfürt fajták új lendületet adhatnak a termesztésnek. A videóban Christine Arncken, a FiBL munkatársa mutatja be a csillagfürt előnyeit, illetve ismerteti a több helyszínen zajló fajtakísérletek legújabb eredményeit. A videóhoz magyar felirat is tartozik, amit a képernyő jobb alsó sarkában, a fogaskerék ikonra kattintva lehet bekapcsolni.
Itthon a Nyíregyházi Kutatóintézetben a Lupinus albus L., a Lupinus luteus L. és a Lupinus angustifolius L. fajokkal végeznek vizsgálatokat, melyek célja a betegségellenállóság, a termőképesség és az ökológiai alkalmazkodás vizsgálata.
Elérhető csillagfürtfajták:
Nelly
Jellemzők: fehérvirágú, édes, magas fehérjetartalmú, kettős hasznosítású (abrak és zöldtakarmány), kiváló elővetemény értékű csillagfürtfajta
Hazai betegségei: Colletotrichum gloeosporioides és a C. acutatum (antraknózis).
Egyes évjáratokban ezek a betegségek sajnos komoly problémát jelenthetnek.
Potenciális termőképessége 4 t/ha körül van, azonban itthoni viszonyok között (szárazság és sovány talajon való termesztés) 2 t/ha körüli termésátlag a jellemző.
Balkányi 23
Faj: fehérvirágú csillagfürt (Lupinus Albus). Fajtaelismerés éve: 2005.
Jellemzők: kettős hasznosítású, keserű csillagfürt fajta, amely alkaloidamentesítés (kioldás) után takarmányozásában felhasználható
Fajtatulajdonos: Bagoly István. Fajtafenntartó: Balkányi Vetőmag Kft.
A hazai termesztés mérete 150-200 ha, a fajta termésátlaga 2 t/ha alatti.