Az ökológiai gazdálkodásban a cseresznyelegyek (Rhagoletis cerasi és Rh. cingulata) elleni védekezés kihívást jelent a termelők számára, mivel e kártevők ellen jelenleg nem áll rendelkezésre szelektív, megbízhatóan hatékony és az ökológiai gazdálkodásban is alkalmazható növényvédőszer. A gazdálkodók a gyakorlatban olajos készítményeket vetnek be a kártevők ellen, viszont ezek a vegetációs időszakban alkalmazva gyakran fitotoxikus hatásúak, az olaj okozta stressz rontja a növények kondícióját.
Külföldön használják a Beauveria bassiana nevű mikrogomba hatóanyagot, amely a rajzás idején az imágót parazitálja, majd elpusztítja. A hatóanyag cseresznyelégy elleni eredményességének hazai vizsgálata céljából on-farm kutatást végeztünk 2012-2015 között, négy hazai ökológiai cseresznyetermelő gazdaság részvételével. Az összegzett eredmények alapján a Beauveria bassiana hazánkban is perspektivikus hatóanyagnak bizonyult a cseresznyelégy elleni biológiai védekezésben. A hatóanyag-vizsgálat 2015-ben lezárult, az eredményeket közvetítettük a forgalmazó és a hatóság felé, javasolva a kiskultúrás engedély kiterjesztést.
Az on-farm kísérlet nemcsak a Beauveria bassiana hatóanyagról adott új információkat, hanem a cseresznyelégyre és az ökológiai cseresznyetermelésre vonatkozó más fontos információkkal is szolgált, melyekről részletesen a négyéves kutatási összefoglalóban olvashatnak.